Окупаційний виконувач обов’язків міністра культури Артем Лагойський перед звільненням Херсона разом з офіцером РФ вивіз залишки, які ймовірно, належать Потьомкіну.
Про це повідомила керівниця відділу розслідувань воєнних злочинів видання The Kyiv Independent Євгенія Моторевська.
Це фото він надіслав Євгенії, думаючи, що спілкується з продюсеркою російського телеканалу НТВ. Проте він написав: “Я вам зараз скину фотографію, але ви її нікому не показуйте. Губернатор проти, щоб це десь було”.
Окрім цього, журналістка зазначила, що офіцер обіймав високу посаду в окупаційних силах РФ і мав значний вплив. Ця людина відповідала за вивезення цінностей із музеїв Херсона, накладала пломби на крадене та особисто відповідала за тубус зі скіфським і сарматським золотом із краєзнавчого музею, йдеться в дописі.
Зазначається, що 23 січня о 18:30 у кінотеатр «Жовтень» журналісти Kyiv Independent презентують новий фільм «Офіційне пограбування».
“Восени 2022 року, перед тим як утекти з Херсона, росіяни пограбували два місцеві музеї — художній і краєзнавчий. Вони вивезли цінні твори мистецтва та археологічні артефакти, зокрема й золото скіфів, готів і сарматів. Це пограбування стало наймасштабнішим у Європі із часів Другої світової війни. З української сторони майже не залишилося свідків цього злочину, а офіційна Москва тримає в секреті всі його деталі”, – йдеться в описі фільму.
- Перед втечею з міста, наприкінці жовтня – на початку листопада 2022 року, окупаційні війська пограбували херсонський музей, маскуючи свої дії гаслом “збереження культурних цінностей” і називаючи грабунок “евакуацією”.
- Мародерство в Херсонському художньому музеї за допомогою супутникових фотографій зафіксував Смітсонівський Інститут у США. Вкрадені експонати вивезли до Криму, у Центральний музей Тавриди. Херсонські музейники збирають докази російського злочину.
- Доля культурних цінностей із херсонських краєзнавчого та художнього музеїв та Новокаховської картинної галереї склалася по-різному – так само як і доля двох викрадених картин художника Валерія Івченка. Аналіз фото і відео російських пропагандистів, спілкування з автором картин та покази свідків, в тому числі з окупованих територій, допомогли журналістам знайти декілька вкрадених картин.