У день Соборності України у київському Національному музеї війни відкрили експозицію "Вівтар Свободи". 27 регіонів країни представлені роботою сучасних майстрів іконопису, Херсонщина — "Чумацькою іконою на рибі".
Про це повідомив голова БФ "Україна для Героїв" та засновник мистецького проєкту "Art Armor" Олександр Ковальчук кореспонденти “Суспільне Херсон”.
За його словами, головна ідея експозиції – відобразити єдність і силу суверенної України через переосмислення іконописних традицій. Основою для робіт митців стали бронеплити, які врятували життя українських військових.
"Особливістю проєкту є перетворення на артоб’єкти бронеплит, що були пошкоджені кулями або уламками та вже "виконали свою місію" щодо захисту людського життя”, – розповів Ковальчук.
Херсонщину на експозиції представили іконою на камбалі – витвором традиційного українського мистецтва. Засновник проєкту пояснив цей вибір тим, що у 2021 році у Херсонському обласному краєзнавчому музеї відбулась виставка відтворених на висушеній рибі ікон. До того ж у регіоні є рибний промисел завдяки річкам та виходу до Чорного моря.
"Станом на 2025 рік збереглися лише три ікони, з яких тільки одна залишилася в Україні. Ікони написані колективом іконописців", — сказав Олександр Ковальчук.
За словами керуючого Херсонською єпархією православної церкви України, єпископа Херсонського і Таврійського Никодима, традиція написання ікон на сухій рибі походить від чумаків. Вони пов'язані з Херсонщиною тим, що через сучасну території області пролягали їх торговельні шляхи.
- Вперше виставку мисткині з Херсона Оксани Оснач «ІХТІС. Чумацька ікона на рибі» побачили ще в Херсоні до війни. Потім роботи були представлені в Музейно-виставковому центрі Музею історії міста Києва, у музеї міста Біла Церква та в Миколаївській муніципальній виставковій залі. Четвертим містом, де оселилася виставка живопису Оксани Оснач «ІХТІС. Чумацька ікона на рибі» стала Одеса. Історик Андрій Лопушинський по буквах розшифрувати грецьке слово «іхтіс» (риба) – вийде Ісус Христос, Божий Син Спаситель.