Росія налагодила виробництво бойових дронів завдяки співпраці з китайськими компаніями

5

Залишки дронів у Херсоні

Російська компанія Aero-HIT налагодила масове виробництво бойових дронів для війни проти України завдяки співпраці з китайськими партнерами.

Про це йдеться у розслідуванні Bloomberg, яке ґрунтується на документах компанії, листуванні з російськими чиновниками та фінансових звітах.

Згідно з документами, з початку 2023 року інженери Aero-HIT спільно з фахівцями китайської компанії Autel працювали над локалізацією виробництва дрона Autel EVO Max 4T пристрою, який спочатку був створений для цивільного використання, але виявився ефективним у бойових умовах.

Aero-HIT стверджує, що її завод у Хабаровську зможе виробляти до 10 тисяч дронів на місяць у 2025 році. Компанія вже стала одним з основних постачальників дронів для російської армії, зокрема у Херсонській області.

Серед продукції компанії дрони типу Veles із видом від першої особи (FPV), які дозволяють пілоту бачити поле бою в режимі реального часу. За даними кількох джерел, такі дрони Росія використовувала для навмисних атак на цивільних у Херсоні.

У червні 2024 року США запровадили санкції проти Aero-HIT, вказавши, що її дрони Veles використовувалися російськими військовими в Херсоні. Китайська компанія Autel Robotics у відповідь заявила, що з лютого 2022 року припинила всі угоди з Росією та не має жодного стосунку до Aero-HIT.

Попри це, у документах згадується, що зв’язки з інженерами Autel було відновлено наприкінці 2024 року, і з травня 2025 року йдуть переговори щодо локалізації виробництва. План передбачає випуск до 30 тисяч дронів на рік, ціна одного 650 тисяч рублів.

Проєкт мав би дозволити Aero-HIT отримати доступ до технологій Autel, включно з програмним забезпеченням, налагодженням виробництва та адаптацією дронів до потреб фронту.

Розслідування також показує, як Росія маскує постачальників, використовуючи компанії з інших сфер авіаційного харчування, агросектору чи транспорту морепродуктів. Наприклад, у березні 2024 року дрони Veles були доставлені в Херсон батальйону через фірму, яка офіційно займається нерухомістю та гуртовою торгівлею рибою.

Водночас ще у 2022 році російська компанія Komax, яку контролює колишній співробітник КДБ та сенатор від окупованої Херсонщини Костянтин Басюк, почала перемовини з китайською зоною вільної торгівлі в Харбіні. У планах створення складу з пільговим митним режимом та запуск виробництва дронів поблизу аеропорту Хабаровська. Саме Komax є власником Aero-HIT.

У травні 2023 року російська делегація зустрілася з представниками китайського Харбінського політехнічного інституту, який має тісні зв’язки з китайськими військовими та перебуває під санкціями США. Також були візити на заводи Autel Robotics у Шеньчжені. В результаті домовилися про створення спільного підприємства в Хабаровську та постачання 100 комплектів дронів.

Попри санкції та обмеження з боку китайського уряду, частина компаній як-от Shenzhen Huasheng Industry продовжила постачати запчастини для росіян. Цю компанію США також внесли до санкційного списку у 2024 році.

До березня 2024 року Aero-HIT вже щомісяця виробляла по 200–300 дронів, а на виборах президента Росії презентувала проєкт виробництва дронів для військових. У документах не згадувалася участь Китаю.

У тому ж місяці російська військова частина з Пскова направила запит на закупівлю 100 дронів Veles, підтверджений Міноборони. Закупівлю мала провести компанія Aeromar-DV, яка обслуговує авіакомпанії, зокрема державну “Аерофлот”.

Дані Bloomberg вказують: Aero-HIT продовжує постачати дрони до армії РФ, значна частина яких містить китайські складники.

  • Російській військові атакують дронами цивільних на Херсонщині. Завдають ударів по автобусах, волонтерах, храмах, вантажівках із продуктами. Безпілотники влучають у квартири та гуманітарні штаби.
  • Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування щодо України оприлюднила 28 травня 2025 року звіт «Вони на нас полюють: Систематичні атаки дронів на мирних жителів Херсона». У документі масовані атаки російських безпілотників на цивільних жителів Херсонщини на правому березі Дніпра кваліфіковані злочинами проти людяності. За офіційними даними, внаслідок ударів російських дронів у Херсоні та 16 населених пунктах правого берега загинуло майже 150 мирних людей, ще сотні поранені.
  • Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко пояснив, що йдеться не просто про воєнні злочини, а саме про злочини проти людяності, мета яких – завдавати шкоди саме мирному населенню.
Предыдущая статьяРосійські військові катували та утримували щонайменше 21 жінку у Херсонському ІТТ
Следующая статьяНа пляжах Генічеська та Арабатської Стрілки окупаційна влада заборонила купатися через небезпечні бактерії у воді