«Небо над Херсоном»: там, де світло

2

проєкт "Небо над Херсоном"

«Небо над Херсоном» — це мистецтво, що народжується з досвіду життя під обстрілами, втрати дому та щоденної боротьби за людяність. Це любов до міста, що не згасає, навіть коли над ним палає небо.

Сьогодні херсонці, піднімаючи очі до неба, найчастіше шукають там ворожі дрони. Але в пам’яті живе інше небо — мирне, південне, сповнене сонця й вітру з Дніпра, з білими хмарами, що пливли над містом. Там літали не безпілотники, а літаки, які привозили друзів, закоханих, відпускників, мрії.У цьому небі — наші спогади, наш біль, наша надія. Воно тримає нас, навіть коли земля хитається під ногами. Бо небо — високе. І воно — вільне. Як і ми будемо.

«Небо над Херсоном» – так називається новий культурний проєкт, ініційований громадськими організацями з Херсона – «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір» і Центр культурного розвитку «Тотем». До проєкту вже долучилося більше 200 учасників та учасниць не лише з Херсона, але й з інших міст України. Багато з них стали вимушеними переселенцями. Україна, Швеція, Італія, Естонія, Болгарія, Німеччина – і цей список учасників розширюється щодня.

Організатори відібрали 100 світлин з Херсона, які зафіксували його сьогоднішній день – зруйновані будинки, згорілі автівки, провали в дахах після обстрілів, – і запропонували всім, кому Херсон не байдужий, заповнити простір неба своїми спогадами, мріями, надіями – малюнками або текстами. Серед обраних світлин є серія фотографа медіа платформи «Вгору» Олександра Андрющенка. Організатори наголошують: не обов'язково бути професійним митцем, адже емоції може передати навіть найпростіший малюнок. Наймолодша учасниця проєкту поки що трирічна Євдокія Терещенко, яка народилася в Херсоні в перший місяць окупації., а найстаршій – 79 років.

Кураторка проєкту Олена Афанасьєва говорить: «Ми разом створюємо новий інструмент культурної дипломатії – виставку «Небо над Херсоном» і книгу-каталог, який розповідатиме про реальність Херсона. Все це представимо партнерам з європейських країн, які долучаються до підтримки та відновлення міста. Партнер таких презентацій — Департамент економіки та інвестицій Херсонської міської ради. Саме від них і був запит на культурні продукти, за допомогою яких можна «достукатися» до партнерів. У 2023 році ми вже створили збірку «Музей Спротиву: 20 речей з Херсона», бо тоді було важливо розказати, що пережило місто під час російської окупації. За відгуками, ця збірка відпрацювала дуже ефективно. Проте такі інструменти треба оновлювати, адже ситуація після звільнення Херсона змінилася, росіяни вже третій рік цілеспрямовано руйнують місто. Тому ми вирішили створити емоційний культурний продукт, який покаже не лише руйнування, але й людей – тих, для кого Херсон важливий, хто наповнює його життям, заради кого це відновлення необхідне».

Проєкт «Небо над Херсоном» відкритий для всіх, кому Херсон не байдужий. Іноді він знаходить відгук там, де навіть не очікувалося – наприклад, у болгарському місті Пловдив. Психологиня Олена Джикія, дізнавшись про проект з соцмереж, вирішила залучити до нього жінок, якими опікується – це вимушені переселенці з Херсона, Миколаєва, Одеси, Маріуполя. Пані Олена говорить:

«Ми організували серію глибоких терапевтичних зустрічей для українців, що знайшли тут прихисток. «Небо над Херсоном» стало для нас більше, ніж мистецьким проєктом – це перетворилося на простір зцілення, самовираження і солідарності. Разом із учасницями ми створили понад три десятки глибоких, символічних робіт. Під час зустрічей згадувалися перші дні війни, окупація, втеча з дому, втрати, безпорадність – і ця пам’ять знаходила форму в малюнках, колажах, віршах. Через кольори й образи ми торкалися найболючішого – і знаходили простір для надії. Ці твори – не просто мистецтво. Це душевна праця, яка допомагає пережити, знову відчути опору під ногами. Я вдячна кожній жінці, яка пройшла цей шлях, за довіру, за тишу й за голос, який вона подарувала світові через свою роботу».

У Херсоні основною локацією проекту став хаб «На розі», який створила ГО ІРЦ «Правовий простір» у співпраці з ОСББ та французькою міжнародною гуманітарною організацією Актед в рамках Консорціуму Реагування за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA). Хаб працює з грудня 2024. Тут навчають домедичній допомозі, надають психологічну та юридичну підтримку, займаються пілатесом, але не тільки – тут щотижня проходять творчі майстер-класи. Для «Неба над Херсоном» відвідувачі хабу вже створили більше 20 робіт в різних стилях та техніках.

А ще в хабі «На розі» люди збираються, щоб почути і поговорити про важливе, про глибинне. Іноді – вперше. Саме тут у липні відомий херсонський громадський діяч, краєзнавець і політолог Дементій Білий провів лекцію «З історії українського культурно-просвітницького руху в Херсоні початку ХХ століття». Його розповідь дійсно змінила уявлення слухачів про власне місто. Здається, ми знаємо Херсон, але багато його сенсів довгий час були приховані або викривлені. Наприклад, відомий Свято-Катерининський собор часто згадується як храм, збудований російською імператрицею Катериною ІІ й місце поховання Потьомкіна. І майже забувся той факт, що на цьому місці до собору була козацька дерев’яна церква, названа Михайлівською – на честь Архістратига Михаїла, небесного покровителя козаків. Коли згодом звели кам’яний храм, його назвали Січовим. А імперське перейменування відбулося лише після візиту Катерини ІІ.

Наталя Бімбрайте, директорка ІРЦ «Правовий простір», говорить: «Такі зустрічі дуже потрібні, адже вони допомагають зрозуміти, що Херсон ніколи не був російським, і буквально озброюють людей неспростовними аргументами – такими, як історичний факт Української маніфестації 16 квітня 1917 року, коли понад 25 тисяч містян та жителів сіл зібралися на нинішній площі Свободи з українськими прапорами. Через сто років, в березні 2022 тисячі херсонців знову вийшли на ту саму площу, щоб довести, що Херсон — це Україна. Це говорить не лише про нашу силу, але й про тяглість української історії Херсона. Тому ми будемо продовжувати, і всіх запрошуємо слідкувати за подіями у хабі «На розі» на фейсбук сторінці ІРЦ Правовий простір та приходити – тут безпечно і завжди цікаво».

Проєкт «Небо над Херсоном: досвід стійкості та надії» реалізується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Від хабу «На розі» він хвилями поширюється іншими хабами та бібліотеками – вже долучилася центральна міська бібліотека ім. Лесі Українки, Херсонська центральна бібліотека для дітей і простір «МолоДіжка». І це допомагає долати певну ізольованість, адже зазвичай херсонці відвідують лише найближчий хаб через небезпеку пересування містом. До кінця липня в різних хабах створюватимуть «Небо над Херсоном», а потім ця виставка подорожуватиме хабами, її зможуть побачити в безпечних просторах у різних районах міста, а згодом і в інших містах та країнах.

Предыдущая статьяНа фронті загинув боєць із Калинівської громади на Херсонщині
Следующая статьяУ Херсонській ОДА закупили сітки для захисту від російських атак. Скільки витратили коштів?