Очільник Кремля Володимир Путін підписав закон, що змінює правила перетину кордону для дітей віком до 14 років. З 20 січня 2026 року для подорожей неповнолітнім буде потрібний закордонний паспорт.
Про це пише Zmina з посиланням на відповідний документ, який з’явився 23 липня на російському сайті офіційного оприлюднення правових актів.
Зазначається, що раніше для в’їзду до таких країн, як Абхазія, Білорусь, Південна Осетія, Киргизія та Казахстан було достатньо пред’явити свідоцтво про народження.
За словами правової аналітикині Центру прав людини ZMINA Онисії Синюк, це нововведення може вплинути на евакуацію дітей з окупованих територій. Зокрема на тривалість процедури та оплату виготовлення закордонного паспорта для дитини.
Вона додала, що штамп про російське громадянство у свідоцтві про народження дитини ставили безплатно, заявку могли розглянути за день, за 2–7 днів — штамп вже стояв. Але для закордонного паспорта потрібні ще дані свідоцтва про реєстрацію дитини за місцем проживання.
"Подається заявка, вона розглядається від 2 до 12 днів, потім оплачується держмито (для старого зразка паспорта одна тисяча рублів, для біометричного — три тисячі). Оформлюють закордонний паспорт залежно від того, де заявка подавалась. Якщо за місцем реєстрації — місяць, якщо ні — три місяці", — йдеться в матеріалі.
Аналітикиня зазначила, що через це ускладнення процедури виїзду неповнолітніх з РФ займатиме більше часу, і вимагатиме більшої кількості документів для оформлення та фінансових витрат.
“Вкупі із заявами після чергових переговорів в Стамбулі, це лягає в політику РФ щодо подальшого ускладнення будь-яким способом повернення українських дітей. Це цілий комплекс заходів: від відмови РФ надати список всіх українських дітей, які перебувають на її території, надати інформацію навіть про ту частину, запит на яку Україна передала в межах попереднього раунду переговорів”, — сказала Онисія Синюк.
- За оцінкою Центру громадянської просвіти «Альменда», станом на червень 2025 року на окупованих територіях можуть проживати до 1,6 мільйона українських дітей. З них близько 20 тисяч на окупованих територіях Херсонської області.