Березневе тепло на Херсонщині змінилося квітневими заморозками, які приніс циклон «Зіон». Раптове похолодання припало саме на час цвітіння абрикосів. Але не тільки урожай цих сонячних фруктів опинився під загрозою. Про капризи погоди та можливий вплив цьогорічних заморозків на сільськогосподарські культури журналістам «Вгору» розповіли фахівці — начальник Херсонського обласного центру гідрометеорології Юрій Кіріяк, директор департаменту розвитку сільського господарства та зрошення Херсонської обласної військової адміністрації Дмитро Юнусов і доцент кафедри ботаніки та захисту рослин Херсонського державного аграрно-економiчного унiверситету Іван Мринський.
Сніг як ліки для сухого ґрунту
Про погодні негаразди, викликані циклоном, метеорологи попереджали давно, констатує Юрій Кіріяк. У квітні 2025 року гідрометслужба зафіксувала 9,6 градусів морозу і сніговий шар у Білозерці від 11 см. Цей сніг метеоролог називає найкращими ліками для сухого ґрунту, оскільки цього року була дуже велика проблема з вологою. При місячній нормі опадів 30 міліметрів за ці дні випало від 5 до 17 міліметрів, тобто половина місячної норми.
«Думаю, сніги допоможуть наситити землю вологою, якої, на жаль, не було восени, взимку. Її не вистачало, і ми сподіваємося, що саме сніг підвищить рівень вологи в полях», — розповідає Дмитро Юнусов.
Іван Мринський також радіє снігу й каже, що сніг перед морозами або під час морозів в певній мірі захищає рослини. Причину нерівномірності опадів і різкої зміни теплих та холодних періодів вбачає у зміні клімату, який стає у нас різко континентальним.
І хоча Юрій Кіріяк вважає, що при стрімкому таненні через різке підвищення температури поверхневим стоком більша частина води піде в річки, озера, він впевнений: все одно якась частина вологи потрапить у ґрунт.
«Можливо, ми абрикоси в цьому році втратимо, а якісь інші зернові культури отримують додаткову вологу і завдяки цьому дадуть врожай», — ділиться думками Кіріяк.
Подобається матеріал? Долучайтесь до Спільноти та допомагайте нам розповідати більше важливих історій про херсонців та Херсонщину
Абрикосові сади під загрозою: мороз знищив зав’язь
Іван Мринський констатує, що весняні заморозки після тривалого періоду потепління – це завжди проблемна річ:
«Бо рослини взимку в стані спокою здатні тривалий час переносити морози. Але коли весною вони вже зі стану спокою вийшли і почали вегетувати (у цьому році морози співпали з періодом цвітіння абрикос, аличі), то для цих культур це, звісно, дуже проблемно».
Димтро Юнусов прогнозує, що заморозки найбільше вплинуть на сади Херсонщини, і перші факти загибелі рослин вже зафіксовані. Мінусова температура спостерігалася на всій території правобережної Херсонщини, тож проблеми з плодовими деревами торкнулися як великих господарств, так і присадибних ділянок.
Під загрозою знищення — абрикосовий сад площею 16 гектарів у Бериславському районі фермерського господарства «РО-САД».
«Якраз дерева абрикосу були у фазі активного цвітіння, мороз найбільше згубно впливає на цю плодову зав'язь, — розповідає керівник сільськогосподарського департаменту. — Фермери намагалися палити тюки кожну ніч з години ночі до сьомої ранку. В перші дні допомагало, а вже коли температура сягнула до мінус 6°C, то врятувати врожай, на жаль, не вдалося. Тут проблема вже зафіксована.
Фото: Херсонська ОВА
Якою буде доля іншого великого саду в Станіславській громаді, СТОВ «Енограй», Дмитро Юнусов сказати не береться, каже, за ним спостерігають, але вже зараз зрозуміло, що там врожаю або буде набагато менше, або взагалі не буде.
Найбільше постраждають абрикоси, впевнений Іван Мринський. Науковець акцентує, що заморозки можуть вплинути і на ті культури, цвітіння яких ще не відбулося — такі як груша, вишня, черешня. Пониження температури не приведе до тотальної втрати врожаю, але якийсь відсоток загибелі буде.
«Якщо цвітіння активне і пішов мороз, то можна спрогнозувати, що більша частина зав'язі загине. Якщо рослина тільки на порозі цвітіння, то можна спрогнозувати, що частина бутонів буде пошкоджена, але частина залишиться життєздатною. Тривожна ситуація», — констатує Мринський.
А от Юрій Кіріяк звертає увагу, що ми не знаємо, як вплинуть ці заморозки на шкідників:
«Як вони перенесуть цей холодний період? Можливо, теж загинуть, і треба буде менше витрачати на хімію. І в наступні роки не перешкоджатимуть нам отримувати гарний врожай тих самих абрикосів».
Моніліоз і відсутність бджіл: чим ще загрожує весна садівникам
Не тільки заморозки небезпечні для плодових дерев. Часом за наслідки ураження морозами ми сприймаємо захворювання плодових дерев, звертає увагу Іван Мринський. Одне з таких захворювань — моніліоз кісточкових культур, до якого особливо схильні абрикоси. Його розвитку сприяють холодна та волога, дощова погода у період цвітіння, і в цьому році всі ці умови співпали.
Інший важливий фактор — запилення, тобто наявність бджіл. Для багатьох рослин потрібні запилювачі, а для бджіл температура менше за 15 градусів тепла – некомфортна, розповідає доцент. Вони починають вилітати з вуликів при +15°C і вище.
«Абрикоси почали квітнути, температура менше+15°C, бджіл точно не було видно, а тут ще морози пішли», — фіксує проблему Іван Мринський.
Чи вплинули заморозки на овочі й озимі?
Димтро Юнусов стверджує, що ранні овочі не так постраждали, як плодові дерева. Більшість з них перебувала під агроволокном у теплицях. Фермери готувалися до квітневих заморозків, хоча і не передбачали, що вони будуть такими сильними, і всю свою розсаду овочів вкрили агроволокном, зберегли тепло і зберегли рослини.
Директор департаменту припускає: заморозки могли вплинути на ріпак, якщо він був у фазі цвітіння, але начебто такої проблеми не спостерігається.
Іван Мринський не виключає тривожної ситуації з озимими культурами, бо вони починають активно вегетувати, коли температура вище +8°C, а такі температури на Херсонщині вже спостерігалися. І тут мова не стільки про загибель посівів, хоча були роки, коли подібні випадки спостерігалися. Мова про наслідки, які одразу не видно — коли пониження температури викликали негативний вплив на колосок, на його точку росту. І коли вже відбувалася колосіння зернових культур, виявлялося, що колоски були частково або повністю нежиттєздатними.
Фахівці в один голос кажуть: зрозуміти, наскільки згубно вплинули заморозки на фруктові дерева, на інші культури, можна не раніше ніж за тиждень, а то й ближче до кінця місяця. Синоптики вже прогнозують підвищення температури на Херсонщині. Юрій Кіріяк обіцяє в найближчі дні до +25°C. Але такі «сюрпризи» від природи, як повернення заморозків, не виключені, у травні очікують похолодання до +5-6 градусів