Досьє зрадників: ідейна українофобка тетяна томіліна

136

«Я, честно говоря, уже всего дождалась. Я еще получу русский паспорт, и, в принципе, можно уже умирать».

Із інтерв'ю тетяни томіліної російському виданню Украина.ру 26 липня 2022 р.

Тепер тетяна томіліна добре відома херсонцям своїми яскраво вираженими проросійськими настроями та феєричними «одкровеннями» про «біолабораторії Пентагону» в Херсоні. А до 2014 року колишня директора ліцею при ХДУ, яка за окупантів стала фейковою ректоркою університету, вважалася чи не взірцевим педагогом, вчителькою, яку діти називали «другою мамою». Але її згубна схильність до обожнювання «руського міру», яку оточуючі не помічали чи не хотіли помічати, таки вилізла назовні та привела до фатальних наслідків.

Політолог Володимир Молчанов називає томіліну ідейною українофобкою, підкреслюючи, що вона завжди декларувала не утилітарний, як у сальдо, підхід до росії («якщо вигідно – потрібне співробітництво, коли ні – тоді не потрібне»), а наголошувала, що ми «єдиний народ», «брати» і «дружба», що «у нас російська мова».

Кар’єрною драбиною

Вона зі школи була відмінницею та комсомолкою-активісткою. Свою кар’єру випускниця херсонського педіну, вчителька російської мови та літератури, будувала не у школі, а при виші, який і закінчила. Викладацьку діяльність томіліна поєднувала з комсомольсько-профкомівською роботою, встигла отримати другу вищу освіту (юридичну), захистити кандидатську дисертацію, отримати вчене звання доцента, потім міжнародний сертифікат доктора наук, також має ступінь бакалавра за спеціальністю «Соціальна робота». Начебто абсолютно нормальний шлях педагога та науковця, який крок за кроком здобуває нові перемоги. Одним вона щиро подобалась, інші вважали її лише «дівчинкою на побігеньках» у нині покійного проректора Олега Мішукова та бездарним викладачем – зрештою, недоброзичливців мають усі.

Вершини своєї кар’єри томіліна досягла у 2012-му, коли «виграла бій» за посаду директора Херсонського Академічного ліцею імені О.В. Мішукова при ХДУ.

Сепаратистське нутро директорки

Зараз ім’я тетяни томіліної пов’язують з антиукраїнською громадською організацією віктора медведчука «Український вибір». Як давно викладачка стала прихильницею кума путіна, наразі визначити важко. Відомо, що у стінах Херсонського ліцею ім. О. Мішукова навесні 2013-го «Український вибір» проводив конференцію, присвячену “Великій Вітчизняній війні”. Найімовірніше, що це був не єдиний випадок такої співпраці.

Але справжній скандал вибухнув трохи пізніше: у листопаді 2014 журналіст Євген Приходько з'ясував, що томіліна була підписана на десятки пабліків Новороссия/ДНР/ЛНР та інших терористичних организацій («Херсонская народная республика», «АнтиМайдан», «Георгиевский союз Херсона»), публікувала терористичні та пропагандистські відео, мала безліч відеозаписів антиукраїнської спрямованості. Вона «репостила» російські новини, насичені перекручуванням фактів і глузуваннями з України.

Найприкріше, що у процес були залучені й учні, які не тільки могли запросто зайти на сторінку директорки та подивитися на всі ці «принади» «руського міра», а й самі кидали їй подібні публікації, як от відеозвернення сепаратиста губерєва, очільника терористичної організації «Народне ополчення Донбасу» та руху «Новоросія». У журналіста навіть склалося враження, що багато ліцеїстів були підписані на сайти, створені спецслужбами росії.

Справа набула великого резонансу. томіліна виправдовувалася, заявивши, що її сторінку зламали, та почистила свої акаунти у соцмережах. Пізніше директорка ліцею навіть звернулася до міліції у зв'язку з тим, що їй нібито загрожували фізичною розправою.

За томіліну, звинувачену громадськістю у сприянні сепаратистам, заступився педколектив ліцею. Апелювали до того, що «в ліцеї постійно проводяться патріотичні акції», а десятки його випускників «служать у частинах, що воюють із сепаратистами на Донеччині та Луганщині», що випускником ліцею був і загиблий в АТО командир батальйону «Херсон» Руслан Сторчеус.

Згадка імені героя обурила Євгена Приходька, який викрив сепаратистку:

«Залучити ім'я патріота України, справжнього захисника, який загинув у зоні АТО херсонця, до брехливого марення – цинізм. У мене, чесно, очі на лоба вилізли від цього. Мені стало дуже соромно бридко і за автора, і за редакцію сайту, і за Томіліну. Це – за межею пекла. Цьому немає прощення».

11 листопада облорганізація ВО «Свобода» надіслала звернення міністру освіти та науки Сергію Квіту з вимогою звільнити звинувачувану у сепаратизмі директорку Академічного ліцею при ХДУ тетяну томіліну. Не звільнили.

15 грудня до тодішнього мера Володимира Миколаєнка звернувся нардеп Іван Вінник із проханням організувати службове розслідування діяльності директорки ліцею томіліної та ухвалити рішення щодо її можливого звільнення. На думку Винника, її діяльність погано впливає на учнів, які долучались до коментувань її постів, звісно, про патріотичне виховання тут вже взагалі не йдеться:

«Зі сказаного вище виходить, що Томіліна зневажливо ставиться до незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України».

Миколаєнко не побачив підстав для проведення розслідування, посилаючись на те, що факти вже перевіряються правоохоронними органами. Однак на початку наступного року Вінник повторно вимагав розслідування, наголошуючи, що директорка ліцею підозрюється у наданні інформаційної підтримки терористичним організаціям країни агресора. Результат – нульовий.

На бездіяльність відповідних органів і мляву реакцію на цей кричущий факт досить емоційно відреагував херсонський журналіст Тарас Бузак:

“Що б було з директором ліцею або коледжу в США за пости Аль-Каїди чи Усами бен Ладена на власній сторінці у будь-якій соцмережі? Або директора ліцею в якомусь Великому Устюзі за пости Крим Український та Джохар Дудаєв – Герой??? Чи сказали б, що це особиста думка? Я думаю, відповідь у кожного одна: Мінімум вигнали з ганьбою з посади, максимум у в'язницю за пособництво терористам!

У нас все навпаки. Пости ДНР ЛНР та Новоросії у соцмережі Вконтакте це особисте життя. А так взагалі – цей директор за Україну».

Після розслідування в управлінні освіти і низку публікацій у ЗМІ томіліну навіть не звільнили – з нею просто не продовжили контракт.

Борчиня з «американськими біолабораторіями»

Офіційно безробітна освітянка вирішила податися у мери – благо, чергові місцеві вибори приспіли. Балотувалася у 2015-му як самовисуванка. Однак до міського виборчкому прийшла вона не сама, а у супроводі одного з керівників «Українського вибору».

Єдине, що зробила томіліна під час передвиборчої кампанії, так це озвучила російський темник про «американські біолабораторії», використавши для «вкидання» телеефір, наданий їй як кандидату у мери:

«Сьогодні на своїй сторінці в Facebook я отримала інформацію про те, що в Херсоні працює таємна лабораторія особливо небезпечних інфекцій (в центрі міста!) Міністерства оборони США. Я спочатку подумала, що це фейк, я обдзвонила вчених-біологів, які говорять, що не знають про існування такої лабораторії, і якщо це дійсно так (а це так), то це катастрофа для міста …

Я поїхала в цю лабораторію. Вона знаходиться в центрі, на вулиці Уварова, на території обласної санепідемстанції. Ті документи, які мені показали … Я, звичайно, злякалася. Договір між Міністерством оборони США та Міністерством охорони здоров'я України існує. Ніхто про це як би не знає …»

Ця епічна промова, яку видання «Мост» одразу ж охрестило «виступом у стилі дмитра кисельова», здійняла галас, однак фейк неодноразово спростовувався. «Біолабораторія», яку «викрила» кандидатка, – це відома у Херсоні діагностична лабораторія на території санепідемстанції, вона отримала нове обладнання для якісної роботи. На херсонському щорічному конкурсі блогерів за цей фейк томіліній присудили символічну премію «Амброзія року»: за новини та дії, які дискредитують Херсон або Херсонщину.

Феєричний виступ колишньої директорки отримав друге життя у 2020 році, коли інформація про «американські біолабораторії» в Україні розганялася на фоні коронавірусу вже на всеукраїнському рівні. Тоді і СБУ, і Держдеп США наголошували, що медіа, які розповсюджують цю так звану «новину» без посилань на жодні факти та джерела, повторюють фейк роспропаганди. Згідно з матеріалом «Детектор медіа», ці страшилки ґрунтуються на інформації, вперше оприлюдненій на сайті партії «опозиційна платформа – за життя» 15 квітня 2020 року, а саме — публічному зверненні віктора медведчука до керівництва держави про те, що в Україні діють 15 військових лабораторій США. Насправді ж статті про «американські біолабораторії в Україні» вигулькують десь із 2009 року, і Херсон фігурує у списку міст, де нібито діє одна з багатьох (від 11 до 16) таких. Тож яскравий виступ томіліної у 2015-му добре вписався у кремлівсько-медведчуківський медіаплан, і у певний момент його пригадали. У той самий час томілінську страшилку «реанімували» і деякі херсонські медіа. Та й після повномасштабного вторгнення росЗМІ «висмикували» «одкровення» томіліної в якості так званих «фактів».

У тенетах ГБР, або Скажи, хто твої друзі

Очікувано отримавши облизня на виборах, екс-директорка активно зайнялася громадською роботою. У листопаді 2015 року томіліна стала співзасновницею ГО «Громадська безпека та розвиток» (ГБР). Її партнером по організації виявився олександр гуляєв – відомий прихильник «руського міра», який до 2014 року координував місцевий осередок медведчуківської організації «Український вибір», де зібрав чимало людей, які стояли біля витоків сепаратистського руху на Донбасі. Під час Революції Гідності гуляєв закликав януковича «втопити Майдан у крові» та представляв у 2014 році неіснуючу «Херсонську народну республіку» на так званому «з'їзді народних республік» в окупованій Ялті, під час якої обговорювали «майбутнє Новоросії». Серед учасників того заходу були такі знакові терористи як олександр бородай, олександр мозговий, ігор стрєлков.

гуляєв до того був очільником створеного у 2012-му проросійського руху «Нове слов'янське покоління». Цей рух у 2014 році вимагав від керівництва України негайно розірвати дипломатичні відносини зі США та Німеччиною, називаючи їх «організаторами конфлікту в Україні, який де-факто переріс у громадянську війну». До речі, «Громадська безпека і розвиток» не створена як нова громадська організація, а просто змінила назву і перереєструвалася з тим же кодом ЄДРПОУ, як «Нове слов'янське покоління». Також організація фігурувала у провадженні СБУ за ч. 1 та ч. 2 ст. 109 КК України «Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади», яке, зрештою, закрили.

Проросійську діяльність організація «Громадська безпека та розвиток» прикривала боротьбою з корупцією в освітній сфері. Тему, з якою вийшли у народ, «активісти» обрали дуже вдало – непрозоре використання коштів, які заклади освіти збирають з батьків. Актуальне питання шкільних поборів знайшло підтримку деяких чиновників і представників батьківських комітетів.

Але є інформація, що під час керування ліцею саме через руки «шановної тетяни юріївни» і проходили батьківські гроші, що саме вона «курувала» підозрілий збір коштів у ліцеї, в той час, як звітність з приводу «благодійних» внесків була повністю закритою. Можливо, така «антикорупційна активність» стала наслідком непродовження контракту, яке перекрило сепаратистці доступ до фінансових потоків?

ГБР провела кілька круглих столів, зустрічей з депутатами, в тому числі у стінах міської ради. Після резонансу в ЗМІ та закликів деяких депутатів міська рада Херсона навіть прийняла тимчасову заборону на збір коштів у закладах освіти для додаткового вивчення ситуації. Цікаво, що претензій до Школи гуманітарної праці, де батьки продовжували здавати по 100 доларів на місяць у «фонди», «борці за справедливість» не мали – чи не тому, що закладом керує Артем Кияновський, який, до всіх своїх регалій, є член-кореспондентом Академії педагогічних та соціальних наук рф? Бо «своїх» не чіпаємо?

ГБРівці навіть ходили по школах міста з вимогою показати, як використовуються кошти батьків, як харчуються і почуваються діти. Насправді їхні інспекції були не тільки незаконними (згідно з українським законодавством, громадським організаціям не можуть надаватися владні повноваження, окрім випадків, визначених окремими законами), а й порушували режим безпеки навчальних закладів.

Активна кампанія у херсонських школах переросла у «Всеукраїнський батьківський рух», їм навіть дали можливість виступити у Кризовому медіацентрі в Києві.

Свої дії представники громадської організації розраховували настільки розумно, що виникли підозри, що за ними стоять сильніші фігури. Створювалося враження, що своїми тонко вибудуваними ініціативами проросійськи налаштовані громадські діячі мають на меті відтиснути проукраїнських.

Паралельно з «активною громадською діяльністю» свої амбіції колишня директорка томіліна вирішила реалізувати в іншому освітньому закладі – зазіхнула на посаду керівника Таврійського ліцею мистецтв, але це їй не вдалося. Правда, крові педагогам та батькам вона попсувати встигла: ГБР постійно порушувала питання щодо зловживання у навчальному закладі.

Не забували ГБРівці й медіа: активно поширювали у пресі фейкові результати якихось сумнівних опитувань психологічного стану старшокласників, проведених у кількох школах Херсона. «Почти 53% ребят – в риске суицида», «85% учеников не доверяют семье, стране, школе», «это – психологическая смерть». Ці так звані дослідження також стали частиною боротьби томіліної за крісло директора Таврійського ліцею мистецтв. Але псевдосоцопитування мали не тільки локальне значення – вони були частиною війни проти української держави, на що звернули увагу і медіа.

У своїй публікації «Активізм із… сепаратистським минулим» в газеті «День» журналіст Іван Антипенко цитує слова тодішньої радниці херсонського міського голови з інформаційної політики Катерини Гандзюк щодо ГБР:

«Діяльність таких організацій як ГБР є проявом тієї самої гібридної війни, про яку ми всі чули, але не бачили… Сьогодні ГБР, за допомогою газети «Гривна» та інших ЗМІ, які поширюють їхні тези й меседжі, саме це і робить – переконує суспільство, що держава шкодить нам, що наші діти в небезпеці, що школа як державна установа не виконує свою функцію. ГБР знищує авторитет школи як державної інституції. Вважаю, що в даній ситуації треба реагувати жорстко. Школам – не порушувати закон і не пускати сторонніх осіб до дітей. Медіа – ігнорувати їх по суті. Бо це той випадок, коли messenger is the message. Враховуючи, хто це говорить, абсолютно не важливо, що саме вони хочуть до суспільства донести. Справжня їх мета відома – знищення української держави».

Нарешті організація «Громадська безпека та розвиток» знайшла новий привід засвітитися, та ще й на найвищому рівні – спровокувала кримінальну справу стосовно фонду колишньої першої леді України Катерини Ющенко, який збирав гроші на «лікарню майбутнього», і так її й не збудували. Тема – «грішно красти у смертельно хворих дітей» – обрана з властивою ГБР єзуїтською витонченістю. Ненависть ГБР до Президента Віктора Ющенка зрозуміла, бо її ноги ростуть з медведчуківського «Українського вибору».

Не забуваємо, що на чолі організації, яка багато років каламутила воду і псувала життя багатьом чесним людям, стоїть і тетяна томіліна. Сліди її бурхливої діяльності ще залишилися у мережі, наприклад, сповнене брехні звернення гуляєва до Катерини Ющенко вона особисто поширювала по різних групах у Facebook зо два десятки разів.

Євген Приходько, який у 2014 році збурив суспільство, звернувши увагу на специфічні інтереси «шанованого педагога», сьогодні із сумом констатує:

“Вісім років томіліна безперешкодно чекала на російських військових у Херсоні… і дочекалася. Так само як і сальдо, так само як і стремоусов.

Хочеться вірити, що цей російський тріумф волі у Херсоні не триватиме довго. Колаборанти будуть знищені або опиняться на лаві підсудних. Боляче тільки, що з запізненням на вісім років, а про ціну помилок безпекових органів я зараз промовчу».

Фейкова ректорка

томіліна таки дочекалася приходу «руського міра» та вирішила повернути втрачені позиції. Почала співпрацювати з призначеною Росією владою Херсона ще навесні – одразу після захоплення міста російськими військовими.

Спочатку про неї і чутно не було, але 14 червня 2022 року томіліна предстала у всій своїй красі, коли на пару зі своєю подругою-колаборанткою тетяною кузьміч, яка була призначена окупантами керівником «управління освіти» області, та разом з озброєними окупантами зайшла до Херсонського державного університету, виламавши двері до кабінету ректора. Цього ж дня томіліна назвала себе ректоркою «університету рф». «Голос України» цитує одного з високопосадовців ХДУ – свідків того злочину:

Коли вона в супроводі озброєних окупантів з’явилася в університеті, то поводилася дуже зверхньо і трималася, як велике цабе, – наче навсправжки очікувала, що всі зустрічатимуть її якщо не на колінах, то принаймні шквалом бурхливих оплесків. А вийшло так, що люди намагалися оминати фейкову ректорку десятою дорогою. Наче несповна розуму, вона бігала поверхами та щось репетувала.

Захопили загарбники й гуртожитки університету, вигнали звідти на вулицю студентів та аспірантів. томіліна, яка керувала захопленням ХДУ, дала команду озброєним людям схопити проректора університету Максима Вінника. Чоловіка, який має інвалідність і потребує постійної медичної допомоги, вивезли у невідомому напрямку. Добре, що після викрадення його все ж відпустили, і за тиждень з’явилася інформація, що Вінник виїхав на підконтрольну територію.

До того моменту справжній університет вже був евакуйований і продовжував роботу за українським законодавством. Ректор ХДУ Олександр Співаковський у відеозверненні на своїй сторінці у Facebook одразу повідомив, що захоплення університету «жодним чином не впливає на освітній процес, який триває у дистанційному форматі». Центр управління ХДУ був тимчасово перенесений в Івано-Франківськ, на базу Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника ще у квітні.

Олександр Співаковський стверджує, що хоча російські військові відтепер контролюють всі будівлі навчального закладу, ані викладачі Херсонського державного університету, ані студенти не пішли на співпрацю з російськими окупаційними силами:

«Вони поставили свою охорону. Всі будівлі перейшли під їхнє управління. Наскільки мені відомо, коли люди приходили, їм охорона ставила запитання: «Ви з нами працюєте чи ні? – Ні. – Тоді до побачення». Тобто вони вже на робочі місця не пускали людей, які мають проукраїнську позицію», – сказав Співаковський.

Будівлі структурних підрозділів ХДУ – Бериславський фаховий педагогічний коледж та Генічеський фаховий коледж – теж захоплені, мають самопроголошених «керівників», але і вони будуть працювати за українськими програмами та видавати українські дипломи.

Вже наступного дня, 15 червня, томіліна отримала і «офіційне» призначення на посаду «ректора Херсонського державного університету». Депутат облради Сергій Хлань зазначив, що майже з перших днів самопроголошена ректорка залякувала колектив і викладачів, які залишилися в окупованому Херсоні для того, щоб налагодити процес навчання. Заклики псевдоректорки до викладачів співпрацювати з новим вишем успіху не мали. Яскраве свідчення тому — призначення так званим «проректором» колаборанта, який п'ять років працював таксистом.

У своєму відеозверненні ректорка-самозванка закликала випускників херсонських шкіл подавати документи до нового руського вишу. За словами політолога Володимира Молчанова, до фейкового університету «приймають без іспитів, без документів про завершення середньої освіти – з обіцянками безплатного гуртожитку й харчування, ще й зі стипендією у 10 тисяч рублів». Навіть за таких умов охочих набралось аж 120, вони насправді ж не отримали нічого, окрім безплатних гуртожитків. Депутат облради Сергій Хлань підтверджує, що заманювання в «університет» не спрацювали, тож загарбникам довелося навіть продовжити процес набору до 15 жовтня.

Очолюваний томліною заклад можна сміливо назвати університетом російських фейків. У серпні в стінах захопленого окупантами ХДУ створили «медіашколу» – треба ж готувати пропагандистів, щоб було кому «фахово» працювати на загарбаних телеканалах і у новостворених російських газетах. Очолив «курси пропагандистів» російський політтехнолог і пропагандист, генеральний директор телеканалу «санкт-петербург» олександр малькевич, який до того ж є куратором інформаційно-пропагандистського напрямку в захопленому росіянами регіоні. За даними Центру журналістських розслідувань, він близький друг євгена пригожина, який особисто вербує найманців для ПВК «Вагнер» у російських колоніях. Саме малькевич брав участь у створенні пропагандистського телеканалу «Таврія» на уламках розграбованої росіянами місцевої філії «Суспільного» та у його ж приміщенні. А з вересня його ще призначили керівником «кафедри журналістики» в окупованому виші, яка діятиме на базі «філологічного факультету».

Сама ж томіліна одразу взялася за впровадження «російських освітніх стандартів» і давала багато інтерв'ю як російським пропагандистським ЗМІ, так і місцевим колаборантським, в яких співала оди «матінці-росії» та говорила про впровадження у ХДУ російських програм, про співпрацю з вишами країни-агресора.

Кара не забарилася

9 серпня 2022 року самопроголошеній «ректорці Херсонського університету» тетяні томіліній оголосили про підозру в колабораційній діяльності.

12 вересня 2022 року сили українського опору в Херсоні зробили спробу ліквідувати колаборантку. У квартирі «ректорки» окупаційного вишу пролунав вибух, томіліна була важко поранена (отримала уламкові поранення, струс мозку та контузію), а її охоронець загинув. Партизани наблизили зрадницю до її мрії («можна і померти»), правда, інформації, що вона отримала російське громадянство, поки немає. Та судячи з її переконань — мала бути в перших рядах охочих.

Про цей замах надходили суперечливі дані. Традиційно, інформація РосЗМІ йшла врозріз із повідомленнями українських медіа. І про ступінь поранення (російські джерела з посиланням на заяву окупаційної влади повідомляли, що томіліна отримала легкі поранення, але Суспільному одна з херсонських лікарок підтвердила, що жінка перебуває у тяжкому стані), і про загиблого при вибуху охоронця, який у росіян перетворився на «мирного сусіда». Ця суперечливість є маленьким, але яскравим прикладом того, чому мали б навчати в окупантському виші за керівництвом томіліної – тотальній брехні.

Показово, що після замаху на колаборантку захоплений окупантами виш припинив роботу — про це свідчить депутат облради Сергій Хлань:

«Відмазкою стала нібито небезпека обстрілів з боку Збройних сил України. Але всі розуміють, чому насправді. Бо все, що росіяни запланували – провалено».

Поки зрадниця лікується десь у Криму, проти неї розпочались і міжнародні санкції: 15 вересня санкційний список США поповнився колаборантами з Херсонщини, серед яких так звана «ректорка херсонського державного університету» тетяна томіліна. Жінка має бути задоволена: і тут опинилася поміж своїх однодумців.

Наприкінці липня томіліна в інтерв'ю виданню «Україна.ру» сказала:

«Дуже велика кількість людей на Херсонщині сидять і чекають на Україну, вони називають це «визволенням», як це не дивно. Але такі люди, як я, вважають, що Росія прийшла назавжди, і Росія захищатиме нас».

Але якось не захистила. І навряд чи захистить.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Предыдущая статьяРосійські окупанти після вибуху на Кримському мосту активізували евакуацію своїх сімей з Херсонської області
Следующая статьяЦе не просто війна, а злочин проти людства – президент Естонії про війну РФ проти України