Нинішній окупаційний так званий “голова херсонської обласної державної адміністрації” володимир сальдо відомий не лише як колишній міський голова з проросійськими поглядами та один з найзаможніших людей регіону, він “засвітився” в кількох рейдерських скандалах і зв’язках з сепаратизмом, підозрювався у викраденні людини, має зв’язки з кримінальним середовищем.
Від “кращого мера” до “гауляйтера”
Народився володимир сальдо на Миколаївщині, здобув освіту інженера-будівельника (Криворізький гірничорудний інститут, факультет промислового та цивільного будівництва), за розподілом потрапив до Херсона, працював у тресті “Херсонпромбуд”, де починав свою кар’єру майстром, потім інженером. Престижне п’ятирічне відрядження до Монгольської Народної Республіки (там у 1981-1986 рр. сальдо працював у складі групи військових радників) дозволило йому здобути досвід і просунутися по службовій драбині, до Херсона він повертається з підвищенням. У 1991 році стає керівником одного з підрозділів будівельного гіганта, а згодом встановлює контроль і над усією компанією.
Для одного з найвпливовіших людей Херсона, яким і став сальдо у кризові 90-ті, відкрився шлях у політику. У 1998 році він обраний депутатом Херсонської міської ради, у 2001-му став заступником голови Херсонської облдержадміністрації з питань житлово-комунальної сфери, міського господарства, будівництва, інвестицій. У тому ж 2001 році сальдо приєднується до Партії регіонів та очолює обласну організацію. Приналежність до “правильної” партії збільшує його вплив і дає контроль за розподілом бюджетних коштів, що виділялися для житлово-комунальної сфери, міського господарства та будівництва.
2002-2012. Тричі мер зі шлейфом скандалів
У 2002 році сальдо вперше обраний херсонським міським головою. На той час він був членом місцевої ГО «Наше місто — наш дім», одним із співзасновників якої і виступав. На посаді перебував три каденції.
Ставши мером, сальдо залишився акціонером і неофіційним керівником Херсонбуду, лобіював інтереси власного будівельного бізнесу, щедро роздавав державні замовлення та землю під будівництво наближеним фірмам.
Саме у цей час, у 2002–2010 роках, щосили розквітав «дерибан» комунального майна, і сальдо, який позиціював себе “міцним господарником”, заволодів багатьма об'єктами нерухомості міста, власність родини мера збільшувалася і збільшувалася.
Акція протесту в Херсоні, жовтень 2015 року
Запам’ятався херсонцям сальдо і кількома земельними скандалами, найгучніший — справа з виділенням землі для будівництва супермаркету на місці парку «Ювілейний» (“Дубки”). Громадськість тоді парк відстояла, але протистояння тривало близько року.
Заради інтересів будівельних компаній він руйнував архітектурні ансамблі історичної частини міста, найяскравіший приклад — зведення ТРЦ «Суворовський», який “вбив” улюблену херсонцями пішохідну вулицю, досі стоїть порожнім і перебуває в аварійному стані.
Свого часу і в газети “Вгору” виникало чимало питань до мера: і стосовно відсутності тендеру на реставрацію Свято-Успенського собору, генпідрядником якого був “Херсонбуд”, і щодо передачі в оренду пляжів та кладовищ, і стосовно діалогу з громадськістю у питаннях реконструкції історичних пам’яток. Але домогтися притомних відповідей за умов кругової поруки і тотальної корупції в усіх гілках влади, на жаль, не вдалося.
Попри шлейф скандалів, у 2008 році він був визнаний найкращим мером України в рамках загальнонаціональної програми “Людина року” (до речі, звань і державних нагород колаборант не позбавлений і досі).
2012-2014 Нардеп. “Один з найбільш безвідповідальних депутатів”
У 2012 році сальдо обраний народним депутатом України VII скликання від Партії регіонів по одномандатному мажоритарному округу №182 м. Херсона. Переміг із 37,90% голосів. Був членом депутатської групи “Економічний розвиток”, заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства та регіональної політики. За рейтингом аналітичного порталу “Слово і діло”, увійшов до десятки найбільш безвідповідальних депутатів Ради.
Під час перших протестів на Євромайдані сальдо назвав непідписання януковичем Угоди про асоціацію з ЄС «кроком, який викликає повагу».
Він не раз виступав на російському телебаченні: коментував ситуацію, публічно захищав Януковича і різко критикував учасників Євромайдану.
Серед медійних “подвигів” сальда — виступ на ток-шоу пропагандиста Соловйова.
Пізніше він заявляв, мовляв, у ті дні йому було смішно чути, що він займався антиукраїнською пропагандою.
16 січня 2014 року сальдо серед інших народних депутатів голосував за "диктаторські закони" Януковича, спрямовані проти Майдану.
2014-2022. “Чорна смуга” та повернення
Після втечі януковича справи сальда покотилися вниз. Переобратися до Верховної ради не вдалося, над ним глузували, навіть червоною фарбою обливали.
Новим політичним прихистком стала партія “Наш край”, яка об'єднала рештки колишніх регіоналів. У 2015 році сальдо очолив міську організацію партії, від неї балотувався на пост мера Херсона. У першому турі посів 2 місце (16,88% голосів), далі кандидатуру зняв, очевидно, побачивши безперспективність подальшої боротьби, але заявив про тиск на себе. Але у депутати VII скликання Херсонської міської ради таки пройшов, головував у фракції «Наш край».
У серпні 2016 року володимира сальдо затримали правоохоронні органи Домініканської республіки. Його звинуватили у викраденні колишнього партнера — бізнесмена Пащенка. сальдо висував іншу версію, нібито він сам майже два місяці був у полоні в Пащенка, що його катували, вимагаючи мільйони доларів.
Про вирок Головної палати Апеляційного суду Сан-Педро де Макоріс щодо ув'язнення на 25 років і виплатити постраждалому 25 мільйонів домініканських песо (близько півмільйона доларів США) сальдо воліє не згадувати. З в’язниці він втік, заплативши хабаря. На його щастя, між Україною та Домініканською Республікою немає домовленості про екстрадицію.
Причиною “домініканського детективу” стали плівки Пащенка із записом розмови сальдо з невідомим з Криму, у якій він запевняв у своїй лояльності та лояльності регіону щодо плану вторгнення росії у Херсон.
Діалог відбувався у березні 2014 року у період незаконної анексії росією Кримського півострова. За фактом опублікованих телефонних розмов сальдо запідозрили у роботі на ФСБ, і СБУ розпочала перевірку, але про її результати нічого не повідомлялося.
Саме у цей час спливла і фотографія сальда разом із розшукуваним за держзраду екснардепом олексієм журавком і занесеним до переліку людей, що створюють загрозу нацбезпеці Україні, російським актором михайлом пореченковим. Через рік пояснити, як ці світлини опинилася в його телефоні, він не зміг.
Загалом, «Домініканська детективна історія викрила цілу низку нових фактів із життя багаторічного держслужбовця, який виявився справжнім підпільним мільйонером. За роки на службі державі його родина обзавелася чималим бізнесом та тисячами квадратних метрів нерухомості, у тому числі – на березі Чорного моря» (Слідство.інфо)
У квітні 2018-го в Херсоні був вбитий брат викраденого в Домінікані бізнесмена Дмитра Пащенка. Вбитий Ігор Пащенко свідчив проти сальда в Україні. До того ж у них був давній конфлікт через розважальний центр “Загублений світ”. Родичі вбитого прямо звинуватили сальда у смерті бізнесмена, після його загибелі “Загублений світ” перейшов до володимира сальда.
Ексмер встиг «засвітитись» і в інших гучних рейдерських скандалах: “Херсонбуд”, "Квіти Херсона", не гидував для досягнення своїх цілей і підробкою документів.
Яскравий кримінальний шлейф не завадив сальді 2020 року балотуватися на посаду Херсонського міського голови, але за результатами виборів він програв Ігорю Колихаєву в ІІ турі, набравши 33,79% голосів.
Ставши депутатом Херсонської міськради VIII скликання від ПП «Блок Володимира Сальдо», очолив фракцію своєї партії і був членом постійної комісії міської ради з питань архітектури, містобудування, естетики, реклами та охорони історичного середовища.
2022. Гауляйтерство
Березень 2022. Херсон окупували росіяни, зв’язок яких із сальдом давно став очевидним. Не можна сказати, що містян здивувала поява колишнього мера у “новій владі” — окупаційній.
13 березня, у День визволення міста від нацистських загарбників у роки Другої світової війни, сальдо взяв участь у мітингу в Херсоні, який організували прихильники “русского мира”. На цьому збіговиську під прапорами СРСР лунали проросійські заяви та бажання співпраці з росією.
Але вже наступного дня, 14 березня, сальдо заявив, що не підтримує створення так званої ХНР, а на мітинг прийшов, щоб зірвати його. Але чомусь не зірвав…
На захист свого начальника одразу ж стала і помічниця сальдо та депутатка міськради Ольга Співакіна, наголосивши, що його змусили взяти участь у засіданні.
Та все це не допомогло. У той самий день від зрадника “відхрестилися” і його однопартійці: голова фракції Херсонської обласної ради «Блок Володимира Сальдо» Валерій Литвин надіслав листа першому заступнику голови обласної ради Юрію Соболевському, в якому повідомив, що депутати не погоджуються з діями сальдо і продовжать діяльність в обласній раді у складі групи «Підтримка програм Президента України».
16 березня сальдо з іншими херсонськими колаборантами брав участь у засіданні так званого «Комітету порятунку "За мир і порядок”», метою якого було переконати мешканців області у втраті здатності держави управління регіоном та поширити заклики до підтримки окупації.
Щоправда, російські «медіа» писали, що засідання відбулось ще 10 березня.
Наслідки не забарилися. 17 березня Офіс Генпрокурора України за фактом створення псевдооргану влади на Херсонщині відкрив провадження щодо державної зради. Фігурантам, зокрема і сальдо, загрожує позбавлення волі строком на 15 років або довічне позбавлення волі з конфіскацію майна.
26 квітня сальдо призначений головою російської окупаційної адміністрації Херсона.
29 квітня Офіс Генерального прокурора України так званому «губернатору» заочно повідомив про оголошення підозри в держзраді (ч. 2 ст. 111 КК України).
3 червня 2022 року сальдо потрапив до санкційного списку Євросоюзу через співпрацю з Росією.
8 червня часткою херсонського колаборанта у чеській компанії зацікавилося Міністерство фінансів Чехії.
11 червня сальдо серед перших отримав російське громадянство від тимчасової окупаційної влади Херсона.
14 червня 2022 року Восьмий апеляційний адміністративний суд затвердив заборону діяльності партії «Блок Володимира Сальдо» в Україні.
Щодо того, чи за власною волею немолодий і нездоровий ексмер пішов у “гауляйтери”, суспільна думка розділилася. Одні вбачають дії сальда закономірними, інші допускають його примусову співпрацю з окупантами. Серед останніх — заступник директора центру Близькосхідних досліджень Сергій Данилов, який допускає, що сальдо примусили, що той навіть намагався втекти, бо не виконав поставленого окупантами завдання — набрати весь апарат, щоб створити враження легітимної влади, яка повноцінно функціонує. Саме цим експерт може пояснити тритижневе зникнення колаборанту з публічного простору.
Злочин…
Імітуючи “ефективне керування”, злочинів на новій “посаді” сальдо скоїв вже чимало. Нагадаємо лише про деякі.
Перш за все, це введення у дію на окупованій території російських нормативно-правових актів, кримінального кодексу рф, законодавства про адміністративні правопорушення тощо.
Оголосив Садьдо і про створення так званої “виборчої комісії”, яка має намір проводити “референдум” в окупованій частині Херсонської області.
А ще встиг анонсувати відкриття пунктів постійної дислокації російських військових частин в Херсоні.
Дії колишнього мера в окупованому Херсоні спрямовані і на розкрадання майна — про це свідчить заява гауляйтера щодо створення фейкового «нового реєстру власників під захистом російської держави» — все інше майно, яке буде захоплено, російські агресори мають намір «витратити на власні потреби».
А щоб в очах херсонців виглядати “благодійниками” та “визволителями”, озвучене так зване “зниження тарифів” — намір продавати крадену росіянами електроенергію зі знижками.
Згідно з “наказом” сальда, критикувати окупаційну владу заборонено — інакше примусова депортація.
Суворе покарання чекає і на тих, хто перешкоджатиме роботі окупаційних адміністрацій, «виборчих комісій» та інших російських псевдоорганів, згідно з черговим гауляйтерським “указом”. Фактично, це посилення поліцейського режиму та запровадження терору на території області.
… і кара
Чи доживе гауляйтер до українського суду, наразі є сумніви, радник очільника міністра МВС Антон Геращенко стверджує, що сальдо є законною ціллю для Збройних сил України і буде ліквідований за першої ж можливості.
Замах на нього начебто вже був, але виявився фейковим.
Херсонські партизани про свої наміри гауляйтера вже давно попередили.
І не один раз. “Сезон полювання” за голову сальда триває. Ставки ростуть: півмільйона, мільйон…
А насправді гроші тут не головне. Як пишуть: “Таке відчуття (а ми навіть точно знаємо), що є багато людей, хто позбувся б цих покидьків й безоплатно — лише щоб в нашій області не було більше рашистів”.
Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі