Фактчек “Вгору” став частиною масштабного розслідування фейків Росії проти ЄС

6

фейкові новини

Фактчек видання “Вгору” став частиною розслідування, що викриває російську дезінформацію, спрямовану проти Європейського Союзу. Це розслідування об'єднало зусилля 12 медіапартнерів з регіональної мережі журналістів-фактчекерів.

Про це повідомляє Інтерньюз Україна.
Мета проєкту — показати, як російська пропаганда поширюється в різних регіонах України, та спростувати фейки про відносини України та ЄС.

За період з березня по травень 2025 року учасники мережі виявили та спростували низку прокремлівських фейків, які пропагандисти поширювали в українському інформаційному просторі, зокрема в Telegram-каналах. Зібрані дані показують загальну картину впливу російської дезінформації на різні регіони України.

Моніторинг виявив, що ключовими наративами російської пропаганди є:

  • “Поділ України”: поширення ідеї про нібито бажання країн ЄС “поділити територію України” та заволодіти її ресурсами. Прикладом є фейки про підготовку Угорщиною військової операції “Турул” для окупації Закарпаття або плани Франції та Великої Британії “долучитися до поділу Причорномор’я”.
  • “Затягування війни”: звинувачення Європейського Союзу в тому, що він нібито затягує війну в Україні, що, за твердженнями пропагандистів, не вигідно українцям.
  • Дискредитація українсько-польських відносин: спроби підірвати довіру між Україною та Польщею за допомогою фейків про “територіальні претензії” та вигаданих цитат польських політиків.
  • Дезінформація про українських біженців: поширення неправдивих відомостей про становище українців за кордоном, зокрема про “депортації” або закриття програм прийому біженців.
  • Дискредитація допомоги ЄС: поширення фейків про нібито несправну гуманітарну допомогу або “виснаження економіки ЄС” через підтримку України.
  • Використання фейкових медіа: створення підроблених публікацій від імені відомих світових ЗМІ, щоб надати брехні вигляду правдивості.

Пропагандисти використовують різні прийоми: від конспірологічних теорій та звернень до анонімних джерел до створення фейкових відео та зображень, згенерованих штучним інтелектом. Також фіксуються спроби збору персональних даних користувачів під виглядом надання фінансової допомоги.

Дослідження демонструє системний характер російської дезінформації, що має на меті підірвати довіру українців до ЄС та послабити міжнародну підтримку України.

  • Україна бореться не лише з війною, а й з російською пропагандою. У медіа для жителів окупованої Херсонщини поширюють фейки про "щасливе життя" та дезінформацію, зокрема й про ЄС. Журналісти "Вгору" зібрали приклади таких фейків за лютий 2025 року.
Предыдущая статьяЯк інтенсивно російські війська атакували деокуповану Херсонщину в червні. ІНФОГРАФІКА
Следующая статьяЗ окупованої Херсонщини повернули 16-річного підлітка разом із мамою