Компанію, пов’язану з Медведчуком, викрили у схемах вивезення зерна з окупованих територій

3

зерно

Компанія “Флоранс”, яку журналісти пов’язують із Віктором Медведчуком, була логістичним оператором у схемах вивезення зерна з окупованої території Запорізької області до Криму, а далі — до Туреччини.

Про це йдеться в розслідуваннях проєктів “Система” та “Слідство.Інфо”.

У грудні 2023 року стало відомо, що “Флоранс” замінила основного постачальника логістичних послуг на окупованих територіях Сходу України. Згодом у 2023-му понад 13 тисяч тонн пшениці та ячменю надіслали до Стамбула — саме ця компанія була вказана як відправник.

Журналісти отримали доступ до службових листувань, які свідчать: “Флоранс” бере участь у засіданнях, ініційованих російським профільним міністерством, і є одним із ключових гравців логістичного сектору на окупованих територіях. Компанія забезпечувала перевезення продукції, зокрема й залізницею, яку Росія захопила в Запорізькій і Херсонській областях.

За словами журналіста Максима Савчука, “Флоранс” активно працювала в окупованих регіонах ще до повномасштабного вторгнення, а після 2022 року — поширила свою діяльність на Південь України. У 2025 році у компанії змінилися власники, і наразі не підтверджено, чи Медведчук досі має до неї стосунок. Утім, зв'язок простежувався щонайменше до січня 2025 року.

Також “Флоранс” організовувала вивезення металу до Білорусі. За словами журналістів, компанія є виконавцем повного логістичного циклу.

Колишній міністр агрополітики Віталій Коваль у травні 2025 року повідомив, що щороку Росія викрадає до 5 мільйонів тонн українського зерна. Це зерно часто експортується на ринки Близького Сходу та Африки як російське. Україна закликає міжнародну спільноту блокувати цю торгівлю.

На окупованих територіях Півдня України аграрна сфера працює у складних умовах. Призначений Росією представник Володимир Сальдо визнав, що цього року врожай знизився через посуху та проблеми зі зрошенням. Аграрії працюють у збиток, стикаються з високими податками, ризиком банкрутства та відсутністю оплати за здану продукцію.

Жителі бояться відкрито говорити про ситуацію, адже окупаційні служби стежать за телефонами та переписками, проводять обшуки й затримання. Руйнування Каховського водосховища додатково вдарило по врожайності.

На прикладі фермера з Василівки журналісти показали, що навіть великі господарства не отримують оплату від “державного зернового оператора”, створеного окупаційною владою. Ця установа — монополіст із приймання українського зерна на окупованих територіях.

Російська влада регулює аграрну діяльність: змушує фермерів використовувати лише затверджені хімікати, проходити контроль у визначених лабораторіях. У 2023 році через ці обмеження анульовано 800 декларацій, у 2024-му — вже 400.

Для вивезення зерна Росія застосовує ті самі схеми, які використовувала після анексії Криму. Судна під різними прапорами з вимкненими трекерами заходять у порти, де зерно оформлюється як російське.

Журналісти закликають Україну посилити санкційні механізми, притягати до відповідальності причетних осіб і домагатися арешту суден, які вивозять крадене зерно, зокрема через Інтерпол. Уже є результати таких розслідувань.

  • Посольство України в Нью-Делі у 2025 році надіслало кілька листів до Міністерства закордонних справ Бангладеш із проханням відмовитися від понад 150 тисяч тонн зерна, яке, ймовірно, викрали та відправили з російського порту Кавказ. Пізніше окупанти повідомляли, що Росія продовжує вивозити сільськогосподарську продукцію з лівобережжя до Туреччини та Єгипту.
  • "Вгору" писало, що у серпні 2021 року на Херсонщині було скошено 92% площ. Валовий збір зерна склав 3,1 мільйона тонн, середня врожайність — 42,2 центнера з гектара. Обсяги експорту також демонстрували зростання. У першому півріччі 2021 року з області було експортовано зернових на суму 21,5 млн доларів США. Стосовно співвідношення із загальним обсягом експорту — це 11%.
Предыдущая статьяЯка погода очікується в Херсоні та області 24 липня 2025 року?
Следующая статьяОсады, корабли и разрушенный город: когда выйдет первый трейлер Battlefield 6