Матір полоненого із Херсонщини Аппаза Куртамета 9 липня 2025 року провела акцію біля будівлі Європейського Парламенту.
Про це повідомили журналісти “Крим.Реалії”.
Зазначається, що вона вимагає міжнародної реакції на масові репресії, які продовжуються проти корінного народу кримськотатарського народу в анексованому Росією Криму, а також звільнення політв'язнів, серед яких її рідні.
“Я борюся одна, вся моя сім'я у в’язницях РФ і мені потрібна допомога. Йому було 19 років, зараз уже 22. І ось упродовж трьох років він відбуває своє покарання, нізащо, звинувачений без вини”, – додала Айше Куртамет, тримаючи в руках плакат із фото свого сина Аппаза.
Що відомо про Аппаза Куртамета?
Аппаза незаконно затримали у липні 2022 року в селищі Новоолексіївка Херсонської області.
Як розповіла мати Аппаза, він наводив лад у родинному будинку, щоб потім заселити тоді людей, які б дивилися за оселею. Проте згодом у нього заселилися працівники окупаційної поліції.
Зв’язок із чоловіком перервався на КПВВ «Чонгар». Упродовж майже трьох місяців місцеперебування та правовий статус Аппаза Куртамета були невідомі.
20 квітня 2023 року незаконний “Київський районний суд Сімферополя” (окупаційна суддя Оксана Карчевська) засудив викраденого Аппаза Куртамета до 7 років позбавлення волі в колонії суворого режиму з відбуванням першого року у в’язниці. За версією обвинувачення, він, знаючи про незаконну діяльність ісламського батальйону “Крим”, переказав 500 гривень представнику батальйону.
29 серпня 2023 року окупаційний “Верховний суд” в анексованому Криму залишив в силі вирок Аппазу Куртамету. У червні 2024 року Четвертий касаційний суд загальної юрисдикції в російському Краснодарі також залишив у силі незаконний вирок.
Зараз його утримують у колонії суворого режиму в Псковській області Росії. Стан здоров'я наймолодшого політв'язня залишається під загрозою, зокрема, через психологічний та емоційний тиск.
У травні 2025-го матір Аппаза Куртамета записала відеозвернення до президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана з проханням допомогти у звільненні її сина.
Також відтепер він має менторку з Німеччини Франциску Девіс. Вона підтримує політв'язня у межах ініціативи адвокаційного менторства від МЗС України. Вона написала Аппазу лист підтримки, щоб засвідчити солідарність і нагадати йому, що про його долю знають та говорять на міжнародному рівні.
Чоловіку 22 роки. До повномасштабної війни він працював в ІТ-компанії, а також був викладачем кримськотатарської мови в Одесі.
- У жовтні 2024 року незаконний Генічеський районний суд Херсонської області визнав батька Аппаза, 58-річного Халіла Куртамета винним в участі у Кримськотатарському добровольчому батальйоні імені Номана Челебіджихана, який в Росії вважається терористичною організацією, та засудив до 8 років ув'язнення.
- Раніше окупаційна влада викрала батька Аппаза 57-річного Халіла Куртаметова та його брата Рідвана. У лютому 2022 року Халіл Куртаметов повернувся додому. Але його повторно викрали 1 листопада 2023 року. Він утримувався в російському місті Новотроїцьк Оренбурзької області.