Російські військові катували та утримували щонайменше 21 жінку у Херсонському ІТТ

2

Будівля ІТТ у Херсоні.

Під час окупації Херсона російські військові масово незаконно затримували місцевих жителів. За даними прокуратури, через місця утримання пройшло близько 700 людей, з яких щонайменше 21 жінку утримували в ізоляторі тимчасового тримання (ІТТ). Усі вони визнані потерпілими.

Про це йдеться у матеріалі Радіо Свобода.

Український Центр прав людини ZMINA підготував доповідь “Жіночі камери. Херсонські катівні” на основі свідчень постраждалих. Згідно з документом, жінок катували струмом і водою, морили голодом, утримували в антисанітарних умовах, принижували, не надавали медичної допомоги.

“У камерах не вистачало матраців, люди спали на підлозі. Жінкам не дозволяли митися. Їжу видавали раз на день, і вона часто псувалася від спеки”, – повідомила юристка ZMINA Онисія Синюк.

Багатьох жінок затримували як заручниць, щоб змусити з'явитися їхніх чоловіків або родичів. Деяких за підозрою у співпраці з українською владою або за пости у соцмережах.
“Одну затримали лише за те, що не привіталася з російським військовим”, – каже Синюк.

Свідки також розповіли про тортури:

“Мені накинули на обличчя ганчірку і лили воду. Один тримав рот, другий – ноги, третій заливав, четвертий знімав на телефон. Потім сказали: “Йди подумай”, — згадує одна з потерпілих.

У доповіді згадано й сексуалізоване насильство у Херсоні задокументовано щонайменше один випадок застосування електроструму до грудей жінки.

За словами ZMINA, лише у двох випадках жінкам повідомляли про причини затримання, однак жодне не завершилось судом. Під час допитів змушували “здавати” інших українців:

“Назви 10 учасників АТО і ми тебе відпустимо”, – наводить слова катів Єлизавета Сокуренко, документаторка ZMINA.

В ІТТ також проводили примусове голосування на незаконному референдумі. Людей викликали в камери по одному під автоматами:
“Тобі тикали автоматом, куди ставити галочку”, – згадує одна із затриманих.

Серед підозрюваних у воєнних злочинах вказано начальника ІТТ Андрія Співака (позивний “Злий”), а також інших російських військових і поліціянтів із Красноярська та Омська, зокрема Віктора Айвазова, Івана Бокаленка, Юрія Куулара, Станіслава Григор’єва, Ігоря Яковлєва та Євгена Козирєва.

Правозахисники вважають дії РФ системними:

“Це не “виключення”, а політика Росії щодо українських цивільних – довільні затримання, катування, тиск і примус”, – заявила Сокуренко.

Слідчі органи України вже відкрили понад 15 тисяч проваджень щодо незаконного утримання цивільних на окупованих територіях.

  • Після деокупації правобережжя Херсонщини правоохоронці найбільше катівень знайшли у Херсоні та Білозерці. Переважно їх облаштовували у захоплених будівлях судів і поліції. Також були катівні на базах відпочинку й у навчальних закладах, додала вона.
  • Російські окупанти переважно затримували цивільних з проукраїнською позицією, представників органів державної влади, громадських активістів, лідерів громадських думок, колишніх правоохоронців та учасників АТО.
  • З початку повномасштабного вторгнення відкрили понад 300 кримінальних проваджень, які стосуються катівень та інших місць незаконного утримання людей.
Предыдущая статьяХерсонщина обрала двох кандидатів на звання “Національна легенда України”
Следующая статьяРосія налагодила виробництво бойових дронів завдяки співпраці з китайськими компаніями