Російські федеральні субсидії Субсидія — фінансова допомога, призначена фізичній або юридичній особі, яка виділяється з державного бюджету або спеціальних фондів склали 90 відсотків бюджету окупованих територій чотирьох областей у 2023 році. Для окупованої частини Херсонщини ця цифра становить – 99 відсотків. Це свідчить про те, що незалежна економічна діяльність на цих територіях фактично повністю припинилася.
Це стверджують аналітики Foreign Affairs Foreign Affairs – журнал, який публікує матеріали, в яких аналізують та обговорюють зовнішню політику, геополітику та міжнародні відносини. .
Зазначається, що на окупованих частинах Херсонської та Запорізької областей дороги, залізниці, вокзали, вантажна інфраструктура та склади здебільшого непошкоджені, що дає Росії контроль над сільським господарством, основною галуззю промисловості регіонів.
Продажі зерна, вирощеного на окупованих українських землях, збільшили загальний російський експорт зерна. Але це зерно становить менше ніж 1 відсоток від загального експорту російської сільськогосподарської продукції. Нездатність РФ захопити та утримати Херсон і Запоріжжя зашкодила використанню їх як логістичних центрів.
За даними Foreign Affairs, Росія витратила на війну з Україною понад 200 мільярдів доларів. Втрати особового складу перевищили 750 тисяч осіб, з яких від 120 тисяч до 200 тисяч – загинули. Також військові дії призвели до знищення техніки, зокрема тисячі танків, бронемашин та артилерії.
Аналітики Foreign Affairs стверджують, що нафтові санкції позбавили Росію 136 мільярдів доларів експортних надходжень. Також санкції обмежили доступ до західних фінансів і технологій, що гальмує розвиток економіки. Вони зауважили, що рубль знецінився, а інфляція змусила Центральний банк підняти процентну ставку за депозитом до 21 відсотку, що зробило нормальне економічне зростання неможливим. На думку аналітиків, нестача інвестицій та корпоративні борги загрожують РФ фінансовою кризою.
“Важко уявити, навіть після припинення вогню, що Росія могла б відродити окупований південний схід України та змінити цю жахливу ситуацію”, – йдеться у матеріалі.
- Росія розпочала повномасштабну війну проти України 24 лютого 2022 року. На початок березня 2022 року РФ вдалось частково окупувати Київську, Сумську, Чернігівську, Запорізьку, Харківську та Херсонську області. У серпні розпочався наступ ЗСУ на Херсонському напрямку. В листопаді звільнили Херсон.
- Протягом 2023 року низка російських експортерів вивезли з окупованої території Херсонської області щонайменше 34 тисячі тонн збіжжя на суму 6,2 мільйона євро.
- Аби заробити на залишених українцями господарствах та на перепродажі дешевого зерна до Херсонщини приїхало багато російських окупантів. Серед них журналісти виявили людей з оточення Рамзана Кадирова. Таким чином у лютому 2024 року в селищі Асканія-Нова з'явилася компанія «Агро 24». Її єдиний власник – 43-річний Ельбек Заієв із Чечні.
- У селах окупованої частини Херсонської області місцева окупаційна адміністрація вимагає від жителів переоформити право власності на землю відповідно до російського законодавства. У разі відмови ділянки можуть передати у комунальну власність.