В окупованому місті Олешки Херсонської області кілька тисяч цивільних українців заблоковані під російськими обстрілами та без доступу до продовольства.
Про це в коментарі американській журналістці Заріні Забріскі заявила Олександра Матвійчук – очільниця української громадської організації “Центр громадянських свобод”, нагородженої Нобелівською премією миру 2022 року.
Вона наголосила, що замкнуті в Олешках місцеві жителі не можуть вийти з міста через замінування, перебувають під постійними ударами російських дронів з повітря та не мають їжі.
“І це гуманітарна ситуація, яка потребує термінового міжнародного втручання. Я дуже здивована, що про неї не говорять на всіх міжнародних форумах так, як про це треба говорити”, – додала Матвійчук.
За словами очільниці “Центру громадянських свобод” Олександри Матвійчук, Росія ігнорує міжнародне право і поважає виключно силу. Вона наголосила, що силу необхідно продемонструвати не лише дипломатично, а й конкретними економічними діями, прив'язавши їх до цієї ситуації та порятунку людей. Лише так, на думку правозахисниці, можна дати зрозуміти Росії, що Україна боротиметься за замкнених в Олешках жителів і “не дозволить їх убити”.
Американська журналістка та воєнна кореспондентка Заріна Забріскі додала, що МЗС України та президент Володимир Зеленський раніше говорили про те, що місцеві жителі в Олешках тримаються як “живий щит”, і тому їх не випускають.
- Населені пункти Олешківської громади окупували російські війська у перший день повномасштабного вторгнення Росії на територію України. Через підрив російськими окупантами Каховської ГЕС 6 червня 2023 року затопило й Олешки. Російська армія перешкоджала евакуації жителів і не припиняла обстрілювати місто. У громаді найбільших пошкоджень та руйнувань зазнали населені пункти, які розташовані безпосередньо на лінії зіткнення. Чим ближче до води розташований населений пункт, тим критичніша ситуація.
- З початку лютого до 5 травня 2026 року до Офісу Уповноваженого з прав людини надійшло 127 звернень від мешканців тимчасово окупованих Олешків Херсонської області. Зокрема, люди повідомляють про критичну гуманітарну ситуацію. Омбудсман України Дмитро Лубінець зазначив, що гуманітарна катастрофа – прямий наслідок окупації та повної зневаги до людського життя. Останній раз продукти завозили 26 травня. Тоді до міста потрапили лише дві машини з комерційною пропозицією. У червні при спробі заїзду машини підірвалися на мінах.




