Лілія Пуляєва стала відомою та привернула увагу українських правоохоронців, коли у жовтні 2023 року обійняла посаду голови окупаційної адміністрації Чаплинської громади на Херсонщині. Зараз її називають зрадницею і «третьою гауляйтеркою» Чаплинки. Для багатьох її перебіжництво під російські прапори стало великою несподіванкою.
«Декларувала цілком проукраїнські погляди»
ДОСЬЄ
Лілія Пуляєва (в дівоцтві Кушнеренко) народилася 13 квітня 1981 року в селі Надеждівка Хрестівської громади Каховського району.
Після школи вчилася на бухгалтера у Чаплинському ПТУ-30, потім здобула вищу освіту за фахом «Менеджер організацій» у Херсонському державному аграрному університеті
Працювала касиркою в банку, згодом в «Укртелекомі» — операторкою електрозв'язку, а потім у відділі продажу.
Мала досвід роботи в органах місцевого самоврядування Чаплинської селищної ради: з 2017 року була фахівчинею з управління проєктами відділу фінансів та бухгалтерського обліку і звітності.
«Вона була достатньо адекватним представником органів влади на рівні територіальної громади, що само по собі було вже цінно», – розповідає про Лілію Пуляєву Оксана Глєбушкіна. Громадська організація «Громадський центр "Нова генерація"», якою керує Оксана, працювала з Чаплинською громадою, і жінки тісно перетиналися до 2020 року.
«Ми з нею були пов'язані спільною роботою та завданнями і безпосередньо комунікували. Вона була відповідальною особою від громади за організацію і в цілому за взаємодію з програмою DOBRE Програма «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), яка розпочала роботу в 2016 році, спрямована на підтримку громадських організацій в Україні, щоб вони могли ефективніше впливати на процеси реформування та демократизації в країні. Програма виконується Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). . Нам здавалося тоді, що говоримо однією мовою. Ми опрацьовували механізми залучення громадян, наприклад, до формування бюджету. І вона це робила по-чесному, дуже відповідально. Це мало вигляд дуже зацікавленого і відповідального ставлення до роботи Тому вона в Америку їздила з програмою, в якій брала участь».
Лілія Пуляєва радо фотографується з Беррі Рідом, директором програми USAID DOBRE, 2019 рік. Стоп-кадр з відео «Фестиваль ініціатив об'єднаних громад Херсонської області», Джерело: Youtube ГО «Громадський центр "Нова генерація"»
Згадує організаторські здібності жінки і заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов, який здавна досліджує Херсонщину та й зараз відстежує події в регіоні, в тому числі і на окупованих територіях:
«Запам’яталася нормальними організаторськими здібностями, декларувала цілком проукраїнські погляди, хотіла розвиватися, їздити. Вона, здається, була в усіх поїздках по DOBRE, супроводжувала селищного голову. В Штатах, наприклад, поїздка в них була, потім по Європі. Вона була координатором від місцевої влади співпраці з міжнародними організаціями. Зокрема, і з програми DOBRE».
Лілія Пуляєва (четверта ліворуч) на конференції в США у 2019 році. Фото: Сергій Ткаченко / Програма DOBRE / Facebook
У сюжеті «Вгору», знятому в 2021 році, Пуляєва захоплено розповідала про відкриття в Чаплинці скейт-парку, який профінансували програма DOBRE USAID та сама громада. Казала, «навіть у великих містах немає того, що є в Чаплинській громаді».
Однак за три роки в інтерв’ю для окупаційних медіа вона немов забула про успіхи своєї громади, якими раніше пишалася: «Занадто занедбана інфраструктура, роками не вирішувалися проблеми людей…», «Вже помітний контраст роботи інфраструктури при українській владі й у складі Росії», – так заявляла Лілія Пуляєва вже в статусі окупаційної голови «Чаплинського округу».
Окупація та рух російською кар’єрною драбиною
Оксана Глєбушкіна зізнається: позиція та поведінка Пуляєвої після повномасштабного вторгнення стала для неї та її команди «несподіванкою та справжнім шоком». Так само дивувались й інші, хто знав жінку до окупації.
Багато українських джерел, які відстежують біографії українських посадовців і чиновників, що перейшли на бік Росії, пишуть: Пуляєва співпрацює з окупаційною владою від самого початку повномасштабного вторгнення. Однак, за даними Сергія Данилова, сталося це не одразу:
«Вона на початку окупації сказала, що виїжджатиме в Європу, і в приватних розмовах демонструвала неприйняття окупації та російської влади, була патріоткою. За чутками, вона виїхала в Крим, там її чи то затримали, чи то зупинили, і після цього вона повернулася в Чаплинку іншою людиною».
Доведений початок співпраці Пуляєвої з окупантами датується червнем 2022-го. Жінка власноруч задокументувала його у заповненій влітку 2023 року російській анкеті.
Фрагмент російської анкети Лілії Пуляєвої
Згідно з цією анкетою, у квітні 2022 року Пуляєва ще була економісткою української селищної ради, а вже в червні почала працювати під російськими прапорами: стала помічницею окупаційного «глави ВЦА Чаплинської селищної об’єднаної територіальної громади Каховського району», потім працювала завідувачкою та начальницею відділу фінансів і економіки Чаплинської ВЦА. В жовтні 2022 року доросла до посади заступниці окупаційного очільника Чаплинської військово-цивільної адміністрації з фінансів та економіки.
За інформацією Телеграм-каналу «Зрадники СМТ Чаплинки», вона також надавала інформацію про тих, хто виїхав з селища, щоб окупаційна влада могла використати спорожнілі хати у своїх потребах, а також підказувала, кого брати на роботу, а кому відмовити.
Участь у виборах як доказ лояльності
Свою відданість Росії Пуляєва доводила й іншими справами: у вересні 2022 року вона була однією з головних організаторок псевдореферендуму з приєднання Херсонщини до РФ. Сама вона стала головою виборчої комісії у Чаплинській громаді, а її мати, Любов Кушнеренко — секретаркою.
Обидві жінки значаться в окупантському списку виборчої комісії Чаплинки. Джерело: Центр дослідження ознак злочинів проти національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку «Миротворець»
Згодом, вже у 2024-му, Пуляєва взялася за організацію та проведення перших на окупованій Херсонщині виборів Путіна, за що і отримала подяку від російського виборчкому. У соцмережах, офіційних телеграм-каналах окупаційної влади та пропагандистських медіа лунали її заклики взяти активну участь у виборах.
Пости Лілії Пуляєвої вКонтакте, в яких вона закликає голосувати за Путіна та звітує, що проголосувала сама
Сімейний підряд
На бік загарбників перейшли не тільки Лілія Пуляєва та її мати — всі члени родини отримали російські паспорти і посади при окупаційній владі.
Мати Лілії, Любов Кушнеренко, перед повномасштабним вторгненням була секретаркою селищного голови Чаплинки. Починаючи з червня 2022 року, працює в окупаційній адміністрації громади (займала посади головної спеціалістки сектору соціального захисту населення, потім — сектору організації забезпечення), а з вересня 2022-го — заступниця начальника загального відділу.
Батько, Анатолій Кушнеренко, за своє життя був і директором, і водієм, і безробітним. Згідно з російською анкетою, з 2013 року працює машиністом насосних установок у Чаплинському управлінні водного господарства.
Перші сторінки російських анкет батьків Лілії Пуляєвої
Брат, Олександр Кушнеренко, на момент окупації працював комірником в одному з місцевих приватних підприємств. А з приходом росіян пішов у владні окупаційні структури — став головним спеціалістом відділу бухобліку окупаційної адміністрації Чаплинки.
Перші сторінки російських анкет брата і сина Лілії Пуляєвої
Син Владислав Пуляєв, якому на момент окупації було 19 років, одразу після випуску з коледжу в 2022-му, став «головним спеціалістом» відділу роботи з майном, земельних відносин і містобудування «Чаплинської ВЦА». В місцевих проросійських телеграм-каналах сина Пуляєвої звинувачують у тому, що на роботу він не ходить, а зарплату, мовляв, отримує справно.
На заходах, які організовує Лілія Пуляєва, Владислав час від часу «світиться» — то на «суботниках» допомагає, то на мітингах супроводжує матір.
Лілія Пуляєва з сином на святкуванні «9 травня», 2024 рік. Фото з окупаційних джерел
Велике російське підвищення
Влітку 2023 року Лілія Пуляєва повідомляла у соцмережі про навчання в російській вищій школі державного управління (ВШГУ готує управлінські кадри для системи державного управління РФ) та проходження різних курсів і тренінгів від РАНХіГС (Російська академія народного господарства і державної служби при Президентові РФ). Очевидно, Пуляєва готувалась до підвищення. І воно не забарилося.
18 жовтня 2023 року стало відомо, що Лілію Пуляєву обрали головою окупаційної адміністрації «Чаплинського муніципального округу», і вона прийняла присягу. Хоча, ймовірно, виконувати ці обов’язки вона почала раніше, оскільки перший документ за її підписом як «глави Чаплинського муніципального округу» датується ще 10 жовтня 2023 року.
В окупаційних ЗМІ писали, що Пуляєва — креатура окупаційного «губернатора» Херсонської області Володимира Сальдо. Нібито вона має беззастережну підтримку самого Сальдо, а також його першого заступника Чагаєва та свого попередника, громадянина Росії Алєксандра Хлюстова, який пішов «на підвищення» — у «депутати» Херсонської обласної окупаційної думи.
Лілія Пуляєва та Володимир Сальдо. Фото з окупаційних ресурсів
Однак, на думку Сергія Данилова, Пуляєва швидше ставлениця ФСБ. Що саме сталося при її спробі виїзду з Херсонщини через Крим на початку вторгнення, ще потребує дослідження, але Данилов впевнений: відтоді «саме ФСБ тримає її у покорі».
Але хто б не стояв за її спиною, Лілія Пуляєва залишається повноцінною співучасницею окупаційного режиму.
«Відбувається стандартний російський процес, що й на інших окупованих територіях Херсонщини, — всіляке просування «руского міра», — коментує події у Чаплинці Сергій Данилов. — Тобто її головне завдання — розподіл фінансів і участь в ідеологічних акціях, контроль, щоб ці всі свята, концерти, поїздки (їх доволі багато зараз) відбувалися і знаходити на це людей. В певному сенсі вона продовжує робити те, що і робила. В певному сенсі».
Скріншот з офіційного окупаційного ресурсу
Співпраця з окупантами
Вся публічна діяльність Лілії Пуляєвої, а також її висловлювання у соцмережах вказують на те, що вона всебічно підтримує Росію: сприяє легалізації російської окупації, створює позитивний імідж окупаційної влади, організовує заходи на користь РФ, публічно підтримує путінську партію «Единая Россия».
Лілія Пуляєва бере участь і у «патріотичному вихованні» дітей своєї громади. До святкування «Дня Росії» залучені школяри — члени російської мілітарної організації «Юнармія». Фото окупаційних ресурсів
Риторика її просякнута антиукраїнськими висловлюваннями: про «нелюдськість і жорстокість українських фашистів», про «страждання мирних людей від українського тероризму», про «злочинний київський режим».
Допис Лілії Пуляєвої, в якому вона звинувачує українську сторону в «загибелі мирних, беззахисних людей»
Також Пуляєва постійно хвалить окупаційний режим, переконує, що жити стало краще, та звітує про свої досягнення.
Але з цим погоджуються не всі місцеві. Навіть у проросійських чаплинських пабліках нарікають не лише на її бездіяльність, а й на те, що голова прилаштувала на посади всю свою сім’ю, і крадуть вони всі разом.
На початку 2024 року Лілія Пуляєва організувала побори в окупованій Чаплинці. Вимагала від своїх підлеглих скинутися грошима на погашення боргів за комуналку ліквідованої установи в розмірі понад 1 мільйон рублів. За відмову погрожувала позбавленням премії.
«Скоро станемо жити, як у 90-ті»
У місцевих телеграм каналах нарікають на незадовільні справи у громаді, жагу до грошей Пуляєвої та впровадженні сірих схем.
Скріни дописів підписників з Чаплинки, опубліковані окупаційним Телеграм-каналом. Згаданий в останньому Пирог (Сергій Пиріг) — «перший заступник і дуже близький друг» Пуляєвої
Про зарплату — не перебільшення. Спеціальним рішенням чаплинського «Совєта дєпутатов» з липня 2024 року Пуляєва щомісяця має отримувати 174 231 рублів. (це за різними курсами десь 70-80 тис. грн.)
Чи ці звинувачення у свавіллі та здирництві мають під собою реальний ґрунт? Сергій Данилов впевнений, що так:
«Те, що вона бере участь у корупційних схемах і наживається — то загальна, тотальна схема всіх так званих «гауляйтерів», керівників, яких поставили росіяни. Більшість тих, кого призначали в 2022 році, вже зняли. Навіть у СІЗО вони втрапили за звинуваченнями у розкраданні грошей. Бо особливо в перший період, коли користувалися готівкою і зовсім не було контролю, були дуже великі зловживання. А де такі, як Пуляєва, що вміють красти й ділитися, то вони утримуються на своїх посадах. Але зараз в Чаплинському районі, як і скрізь на окупованій Херсонщині, почалися затримки з виплатами зарплат, деяких вже по три місяці немає. І окупаційна влада списуватиме це на місцевих «гауляйтерів». Чекаємо, коли всіх їх будуть черговий раз знімати».
Фото з соцмереж Лілії Пуляєвої
Наслідки
Діяльність Лілії Пуляєвої не залишилася непоміченою українськими правоохоронними органами. 24 липня 2024 року Служба безпеки України повідомила про підозру в колабораціонізмі голові окупаційної адміністрації селища Чаплинка Херсонської області Лілії Пуляєвій. Справа призначена до судового розгляду на 25 грудня 2024 року.