Станом на 3 квітняу Чорному та Азовському морях не спостерігається жодного російського корабля.
Про це в етері Суспільне.Студія розповів речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук.
"Що стосується Чорного моря, то вчора були на чергуванні підводні човни, сьогодні зранку їх вже немає, тому можна сказати, що в морі відносна тиша — ми зараз про бойові одиниці", — сказав він.
Україна дотримується вимог міжнародного морського права і не перешкоджаємо цивільному судноплавству. Зі слів речника, судна, як правило, заходять з протоки Босфор і мають прапори інших країн, а не РФ.
Також він припустив, що є певні домовленості щодо перемир'я у морі, проте вони не задокументовані:
"Для нас основна вимога — це відсутність обстрілів портової інфраструктури. Ця вимога по факту дотримується. Чи це повʼязано з перемовинами, чи ні — я не можу сказати. Я можу констатувати факт лише з позиції ВМС, і з цієї позиції я можу зазначити, що обстрілів портової інфраструктури не було".
Дмитро Плетенчук пояснив, що однією з вимог щодо перемир'я було, щоб російські кораблі залишались в східній частині Чорного моря. Вони перебувають там вже довго. Він припустив, що це пов'язано з загрозою їх знищення українськими військами.
Та зазначив стосовно гарантів безпеки, що зараз не йдеться про фізичний контроль чи присутність будь-якої країни, а моніторинг ситуації відбувається суто у військових цілях:
"Зараз його здійснює як Україна, так і інші країни, тому що акваторія Чорного моря належить не тільки нам, а ще РФ, трьом країнам НАТО та Грузії. Вони здійснюють цей контроль в рамках власної акваторії і відкритого моря в цілому. Так, звісно, можна посилити — вивести у відкрите море кораблі, викривати надводну обстановку більш широко. Проте основні фігури на цій дошці й так всім відомі".
- Російські військові кораблі фактично покинули західну частину Чорного моря, що може створити передумови для більш безпечного судноплавства в регіоні. Про це в етері “Вгору” повідомив речник ВМС Збройних сил України Дмитро Плетенчук.