Як Росія використовує українських військовополонених

35

Колаборант Володимир Сальдо розповідає, що нібито російська армія цивілізовано поводиться з полоненими українськими військовослужбовцями. Тож розбираємо тези російської пропаганди та пояснюємо, чому Сальдо бреше.

“Боевики” та “наемники” замість “солдати Збройних сил”

Спочатку вкажемо, що російська армія веде війну з регулярною українською армією, проте у власних ЗМІ вона подає її як війну з “бойовиками Збройних сил України”. Так російська пропаганда вдає, що російська армія нібито воює з членами незаконного збройного формування, а не з регулярними Збройними силами незалежної держави.

Також, згідно з пропагандою Кремля, російські бійці протистоять іноземним найманцям. Наприклад, Сальдо зазначає, що нібито російські військові взяли в полон “польського найманця”. Російська пропаганда використовує слово “найманці”, говорячи про іноземців. Для чого вона це робить?

Річ у тому, що попри те, що російська пропаганда хоче вдати, що міжнародне гуманітарне право її нібито не цікавить, вона робить усе, щоб уникнути відповідальності за його порушення.

Наприклад, у розповідях про нібито українських бойовиків, російська пропаганда хоче переконати: ця війна – не війна між державами та регулярними арміями, а зіткнення між армією та угрупуваннями, які не підпорядковуються єдиному центру. Це потрібно, щоб в аудиторії російської пропаганди не було симпатії до української сторони та щоб показати, що українська влада нібито втратила контроль; що людське ставлення до полонених, якого насправді вимагає Міжнародне гуманітарне право, є нібито проявом доброї волі росіян. Проте російська сторона порушує норми Міжнародного гуманітарного права щодо гідного поводження з військовополоненими: так, генеральний прокурор України Андрій Костін повідомив, що близько 90% українських військовополонених зазнали катувань, зґвалтувань, погроз сексуальним насильством або інших форми жорстокого поводження. Приміром, нещодавно було розповсюджене відеосвідчення, де російські солдати ведуть полонених бійців ЗСУ під дулами автоматів у бік українських позицій, прикриваючись ними.

Згідно з Женевською конвенцією, найманцями є іноземці, що воюють із користі, та не входять до особового складу збройних сил сторони конфлікту. Проте усі іноземці, які воюють на боці України, прийняті на військову службу за контрактом, згідно з Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" 1992 року. Саме тому, як і йдеться в повідомленні Генштабу, вони є військовослужбовцями Збройних Сил України, на яких, згідно з положеннями Женевських конвенцій про захист жертв війни 1949 року і Додаткових протоколів до них 1977 року, поширюється правовий статус комбатантів. Та у разі потрапляння в полон, вони отримують статус військовополоненого.

Як Росія робить серійний медіаконтент використовуючи полонених

Згідно з Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими, “військовополонені перебувають у руках ворожої держави, а не в окремих осіб чи військових частин, які взяли їх у полон”.

Міжнародне гуманітарне право вимагає гуманного поводження з військовополоненими, а також захисту від актів насилля чи залякування, а також від образ та цікавості публіки. Військовополонені за всіх обставин мають право на повагу до їхньої особи й честі. Як повідомляє Офіс Омбудсмана, “Україна створює окремі табори для військовополонених на відміну від Росії, яка тримає українських воїнів разом у звичайних в'язницях, та виправних колоніях разом з ув'язненими, часом у нелюдських умовах, не поважаючи та фактично не визнаючи їхнього статусу військовополоненого”.

Поява на сторінці колаборанта Сальдо “звернень” українських військовополонених, у яких вони, нібито після того, як потрапили в полон, хочуть повернути зброю на Київ – це використання українських військових російською пропагандою. І це не єдине відео від пропагандистів з цією групою полонених.

Заклики здаватися. Після того, як Сальдо опублікував “звернення”, російські пропагандисти продовжили використовувати цих та інших українських військовополонених як нібито приклад заклику здаватися в полон. Окрім явного зловживання тим, що це військовополонені, це маніпулювання почуттями рідних полонених та вияв зневаги до самих полонених.

Примушують салютувати Росії. На наступному відео поранених полонених примушують казати “Слава Росії”: це є також проявом неповаги, у той час, як саме повагу до військовополонених вимагають правила ведення війни Навіщо росіяни змушують до цього, ми писали раніше.

Звісно, росіяни не тільки посягають на гідність військовополонених, вони й забирають життя у тих, хто здався в полон – це є грубим порушенням правила та звичаїв ведення війни. Так нещодавно Офіс Генерального прокурора вже розпочав розслідування розстрілу росіянами військовополонених в Запорізькій області у порушення статі 3 Женевської конвенції поводження з військовополоненими.

Важливо знати правила ведення війни, щоб ворог відповів за усі порушення, які скоїв, навіть якщо він вдає, що нібито не звертає уваги на ці правила. Як ми бачимо, навпаки, росіяни роблять усе, що уникнути відповідальності за Женевською конвенцією, тобто вони дуже добре її знають.

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Предыдущая статья«Бросили флаг РФ на руинах, но Крынки держатся»: военный о ситуации на Херсонщине (видео)
Следующая статьяРоссия увеличила количество кораблей с «Калибрами» в Черном море