З 4 травня статус “обмежено придатний” скасують: Міноборони оновило положення про ВЛК

9

З 4 травня набирають чинності зміни до наказу Міністерства оборони України №402, який регламентує роботу військово-лікарських комісій (ВЛК). Згідно зі змінами, індивідуальну оцінку придатності, а саме формулювання “обмежено придатний” скасовують.

Про це йдеться в опублікованому законі, пише Радіо Свобода.

Формулювання “обмежено придатні” до служби за умов воєнного стану у багатьох випадках замінили на: “Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони”.

Людину з таким статусом мобілізують, якщо виникне потреба у поповненні саме цих підрозділів.

У законі йдеться, що до 4 лютого 2025 року чоловіки 18-60 років, які мали статус “обмежено придатний”, повинні знову пройти ВЛК (військово-лікарську комісію).

За результатами огляду медкомісія може дати лише два висновки: придатний або непридатний.

Проте сама придатність ділитиметься на категорії:

  • повністю придатний;
  • придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, вищих військових навчальних закладах, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони;
  • придатний за окремими спеціальностями (наприклад, сюди належать кандидати на вступ до) вищих військових навчальних закладів;
  • придатний для виконання специфічних завдань.
  • Верховна Рада 11 квітня ухвалила закон про вдосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби, виключивши з документа норму про демобілізацію. Президент підписав Закон 16 квітня. Закон набирає чинності з 18 травня 2024 року. Головне – за 60 днів, починаючи з 18 травня, абсолютно всі військовозобов'язані чоловіки (18-60 років) мають оновити й уточнити свої дані в Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника, інакше автоматично вважатимуться ухилянтами.
  • Окрім цього, консульства за кордоном припинили надання послуг українським чоловікам, призовного віку від 18 до 60 років. Вже відомо про випадки призупинення видачі документів. Статистика, яку вдалося зібрати журналістам Медіаплатформи «Вгору», свідчить про те, що станом на жовтень 2023 року в Європі під тимчасовим захистом перебувало 865 тисяч чоловіків з України. Чи законним є рішення обмежити в консульських послугах українських чоловіків, які перебувають за кордоном? Медіаплатформі «Вгору» прокоментував правозахисник Олександр Павліченко.
  • Нещодавно стало відомо, що електронний кабінет військовозобов’язаного має запрацювати 18 травня. Зараз розробляють мобільний застосунок, який можна буде завантажити в App Store і в Google Play Market.