Зеленський підписав закон, який обмежує незалежність НАБУ і САП. Депутати збиратимуть підписи для оскарження

1

Володимир Зеленський

Президент України Володимир Зеленський 22 липня 2025 року підписав закон № 4555-IX, який визначає особливості роботи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) і надає окремі повноваження Офісу генерального прокурора.

Про це повідомили на сайті Верховної Ради України.

У повідомленні йдеться, що закон було опубліковано в газеті Верховної Ради “Голос України. Це означає, що закон набув чинності з 23 липня 2025 року.

Ввечері 22 липня народний депутат Ярослав Железняк заявив, про початок підготовки та збору підписів на подання до Конституційного Суду щодо оскарження закону. Для цього необхідно підписи 45 депутатів. Він додав, що під час схвалення закону було порушено багато статей Регламенту.

Володимир Зеленський вночі 23 липня опублікував звернення у якому зазначив, що антикорупційна структура працюватиме, але "без російських впливів".
"Важливо, що Генеральний прокурор налаштований на те, щоб в Україні реально забезпечувалася невідворотність покарання для тих, хто йде проти закону", — додав він.

Увечері 22 липня 2025 року на сторінці законопроєкту інформація про його підписання то з'являлася, то зникала.

  • У містах України відбуваються акції проти законопроєкту № 12414 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу, який може обмежити повноваження НАБУ та САП, зокрема акції протесту 22 липня 2025 року проходили в Одесі, Києві, Львові, Дніпрі, Вінниці, Луцьку, та Тернополі.
  • Верховна Рада 22 липня проголосувала в цілому за законопроєкт № 12414 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України, який обмежує незалежність НАБУ і САП. Зокрема, "за" проголосували народні депутати з Херсонщини Вікторія Вагнєр, Павло Павліш, Сергій Козир і Володимир Іванов.

  • Законопроєкт зареєстрований 16 січня 2025 року, а ухвалений за основу — 29 квітня.

  • Ініціатор законопроєкту Олександр Бакумов сказав Слідству.Інфо, що він навіть не зміг ознайомитися з поправками до законопроєкту, а про саме голосування у другому читанні нардеп дізнався уже після початку засідання Верховної Ради. За його словами, тоді стосувався питань, повʼязаних зі зниклими безвісти громадянами України. «І не мав нічого спільного з тим, у що він перетворився після другого читання».

  • НАБУ стверджує, що у разі ухвалення цього законопроєкту керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури.

  • Голова Комітету з питань антикорупційної політики ВРУ Анастасія Радіна від фракції «Слуга народу» зазначила, що правками до законопроєкту Генпрокурор наділяється повноваженнями бути фактичним керівником САП та передоручати повноваження прокурора САП іншим прокурорам, надавати НАБУ обов’язкові письмові вказівки та витребовувати матеріали будь-яких справ передоручати витребувані справи будь-яким прокурорам та передоручати розслідування справ, які належать до підслідності НАБУ, іншим органам.

Предыдущая статьяНезаконно засуджену активістку з Херсона етапували до виправної колонії у Мордовії
Следующая статьяКорзина бедности: почему прожиточный минимум в Украине настолько оторвался от реальности